Στο ρελαντί η Σίτι - Τρομακτική η Ντιναμό

Σαχτάρ και Αταλάντα τα θύματα τους

Περίπατο στην Ουκρανία έκανε η Μάντσεστερ Σίτι, που πήρε άνετη νίκη στην πρεμιέρα της απέναντι στη Σαχτάρ με σκορ 3-0. Την παράσταση έκλεψε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ που… πάτησε την Αταλάντα με σκορ 4-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν έδωσε δικαιώματα και παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε στην άμυνα δεν ανησύχησε ιδιαίτερα από τις αντεπιθέσεις των Ουκρανών. Η δουλειά της έγινε πιο εύκολη από το 24ο λεπτό όταν ο Μαχρέζ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 38ο λεπτό ο Γκουντογκάν ουσιαστικά «καθάρισε» τους τρεις βαθμούς κάνοντας το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι δεν είχε λόγο να «τρέξει» το παιχνίδι και όπως ήταν φυσικό ο ρυθμός έπεσε. Οι πολίτες πάντως κατάφεραν ακόμη και… σβηστά να πετύχουν και τρίτο γκολ με τον Γκάμπριελ Ζέσους στο 76’.

Η ομάδα του Μπιέλιτσα έκανε τρομερό ξεκίνημα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Μάριν Λέοβατς. Από εκεί και πέρα άρχισε η κατηφόρα για τους Ιταλούς, που δεν μπορούσαν να σηκώσουν κεφάλι. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα στο 31’ όταν ο Όρσιτς διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, που δεν έβγαζε το πόδι απ’ το γκάζι κι έκαναν με τον 26χρονο και το 3-0 στο 42΄. Μετά από τα μαζεμένα «χτυπήματα» η Ντιναμό παρουσιάστηκε πιο ήρεμη στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ η Αταλάντα όσες φορές δοκίμασε να μειώσει έπεφτε πάνω στον Λιβάκοβιτς. Στο 68’ ο Όρσιτς πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στο πάρτι που είχε στηθεί στο «Μάξιμιρ».