Σίτι-Τσέλσι: Ένα βήμα πριν την κατάκτηση της Ευρώπης

BET BUILDER: Δημιουργήστε τον δικό σας συνδυασμό!

Μάντσεστερ Σίτι και Τσέλσι αναμετρώνται στο «Ντραγκάο» του Οπόρτο στο μεγάλο τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

0816: Manchester City FC - Chelsea FC 22:00 («Dragão»)

Μάντσεστερ Σίτι: Με επιβλητική νίκη 5-0 επί της Έβερτον πανηγυρίστηκε και επίσημα η κατάκτηση του πρωταθλήματος για τη Μάντσεστερ Σίτι. Μόλις στο 11' ο Ντε Μπρούιν έδωσε το προβάδισμα στους «πολίτες», ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ζεσούς διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο 36' η 'Εβερτον είχε την ευκαιρία να μειώσει, όμως ο Σίγκουρντσον δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το πέναλτι που δόθηκε υπέρ της ομάδας του, για να παραμείνει έτσι αναλλοίωτο το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συνέχισε απ' εκεί που σταμάτησε και με τον Φόντεν στο 53' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Αγουέρο (71', 76'), γράφοντας τον ονειρικό επίλογο. Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος λοιπόν, η Σίτι έστρεψε την προσοχή της στον πρώτο τελικό Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία της, όπου επιδιώκει την κατάκτηση του. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα για να φτάσει μέχρι εδώ, χρειάστηκε να αποκλείσει στους «16» τη Γκλάντμπαχ (2-0, 2-0), στα προημιτελικά τη Ντόρτμουντ (2-1, 2-1) και στα ημιτελικά την Παρί Σεν Ζερμέν (2-1, 2-0).

Αγωνιστικά νέα: Ο τεχνικός της Σίτι, Πεπ Γκουαρδιόλα βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να έχει όλους τους ποδοσφαιριστές στη διάθεση του.
Πιθανή ενδεκάδα: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιτσένκο, Μπερνάρντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Μαχρέζ, Ντε Μπρούιν, Φόντεν.

Τσέλσι: Με ήττα 2-1 από την Άστον Βίλα εκτός ολοκλήρωσε το θεσμό του πρωταθλήματος η Τσέλσι, εξασφαλίζοντας στο νήμα την έξοδο της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 43' οι «χωριάτες» πήραν προβάδισμα στο σκορ, ενώ στο 52' έκαναν τα τέρματά τους δύο. Το μόνο που κατάφεραν οι «μπλε» ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Τσίλγουελ στο 70', ενώ στο 89' έμειναν με 10 λόγω της αποβολής του Αθπιλικουέτα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ήταν ξεκάθαρο ότι σ' αυτό τον αγώνα οι παίκτες του Τόμας Τούχελ είχαν αλλού στραμμένη την προσοχή τους, η οποία όμως λίγο έλειψε να τους αφήσει εκτός τετράδας. Παρ' όλα αυτά χάρη στην ήττα (2-4) της Λέστερ από τη Τότεναμ, η Τσέλσι ολοκλήρωσε τον μαραθώνιο με ένα βαθμό περισσότερο από τις «αλεπούδες» και το τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ κατέληξε σ' αυτήν. Αφού λοιπόν έχει ξεκαθαρίσει με το πρωτάθλημα, τώρα της παρουσιάζεται μια μεγάλη ευκαιρία να ολοκληρώσει τη σεζόν με την κατάκτηση της κούπας του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού βρίσκεται στον τελικό και τη διεκδικεί απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι σ' έναν Αγγλικό εμφύλιο. Πάντως για να φτάσει μέχρι εδώ η Τσέλσι δεν τα βρήκε όλα ρόδινα, αφού χρειάστηκε να βγάλει εκτός συνέχειας τις Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0, 2-0), Πόρτο (2-0, 0-1) και Ρεάλ (1-1, 2-0), τρεις ομάδες εκ των οποίων οι δύο τουλάχιστον μπορούσαν να φτάσουν μέχρι και στην κατάκτηση του τροπαίου.

Αγωνιστικά νέα: Ανέκαμψαν εγκαίρως και πρόλαβαν τον μεγάλο τελικό οι Μεντί (τερματοφύλακας) και Καντέ (χαφ).
Πιθανή ενδεκάδα: Μεντί, Κρίστενσεν, Τ.Σίλβα, Ρούντιγκεν, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Καντέ, Τσίλγουελ, Πούλισιτς, Βέρνερ, Μάουντ.

*Δύσκολο παιχνίδι από κάθε άποψη, αφού και οι δυο τους έδειξαν ότι δικαίως βρίσκονται ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του τροπαίου. Γι' αυτό, περιμένουμε να παρακολουθήσουμε ένα δυνατό ματς που ίσως δεν αναδείξει νικητή στα 90', με την ισοπαλία να παίζει σε ημίχρονο ή τελικό. (IX*X στη κορυφαία απόδοση της αγοράς στο 1.71 - Meridianbet).

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση