Προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ: Καθάρισαν Σέλτικ και Ερυθρός Αστέρας

Καταιγιστική η Σέλτικ εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση με 5-0 επί της Νομε Κάλιου.

Με ξέσπασμα μετά το πρώτο μισάωρο η Σέλτικ επικράτησε 5-0 της Νόμε Κάλιου από την Εσθονία και βρίσκεται ήδη στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. O Κρίστι σημείωσε δύο γκολ, από ένα οι Άγιερ, Γκρίφιθς και ΜακΓκρέγκορ. Τεράστιο βήμα πρόκρισης έκανε και ο Ερυθρός Αστέρας που έκαμψε την αντίσταση της Ελσίνκι με 2-0, με ένα γκολ του Μποακί στο 27ο λεπτό, ενώ στο 90ο λεπτό υψηλόσωμος στράικερ, Πάβκοβ έκανε το 2-0.

Προβάδισμα πρόκρισης για την Καραμπάχ, με εκτός έδρας ισοπαλία (1-1), από την Ντάνταλκ. Μάλιστα οι Αζέροι προηγήθηκαν νωρίς με τον Εμρελί στο 4’, για να ισοφαρίσει ο Χόμπαν για τους Ιρλανδούς.

Ελαφρύ προβάδισμα απέκτησε η Μπάτε Μπορίσοφ μετά το 2-1 απέναντι στην Ρόζενμποργκ, με το αποτέλεσμα βέβαια ν’ αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς. Ο Στάσεβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 5’ άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει ο Κόνραντσεν στο 25ο λεπτό. Η νίκη για τους Λευκορώσους ήρθε στο 51’ με το γκολ του Σκάβυς για το τελικό 2-1.

Με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Μάριμπορ απέναντι στην ΑΪΚ Στοκχόλμης (2-1), με τα τρία τέρματα της αναμέτρησης να σημειώνονται στο πρώτο μέρος. Ο Κροναβέτερ στο 6’ άνοιξε νωρίς το σκορ για την γηπεδούχο, ενώ ο Γκοϊτόμ ισοφάρισε στο 28’. Το νικητήριο γκολ για τους Σλοβένους σημείωσε ο Ίβκοβιτς στο 38ο λεπτό.

Δύσκολη νίκη για την Κλουζ με 1-0 με ένα γκολ του Ομράνι στο 22’ απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τους Ρουμάνους να έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, έστω και με αυτή την οριακή νίκη.

Μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση έχει και η Φερεντσβάρος, που νίκησε 3-1 την Βαλέτα από την Μάλτα. Με ένα γκολ του Ντβάλι στο 19’ και άλλα δύο τέρματα από τον Λανζαφάμε στο 36’ με πέναλτι και το 59’, έφτασε στο 3-0, πριν ο Ντε Ζέσους Μέσσιας, σημειώσει ένα γκολ που δίνει έστω κάποιες αμυδρές ελπίδες στους Μαλτέζους.