Μπάγερν-Τσέλσι 4-1: Αυτή η ομάδα τρομάζει! (vid)

Πέρασαν με τεσσάρα οι Βαυαροί με σούπερ Λέβα

Με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι η Μπάγερν προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Τσέλσι στο Μόναχο με 4-1. Ο σπουδαίος Πολωνός επιθετικός πέτυχε δύο γκολ και έδωσε δύο ασίστ στους Πέρισιτς και Τολισό, οι οποίο σημείωσαν τα άλλα δύο γκολ. Η Τσέλσι μείωσαν προσωρινά το σκορ σε 2-1 με γκολ του Εϊμπραχαμ. Την Μπαρτσελόνα σε μονό παιχνίδι αντιμετωπίζουν οι Βαυαροί την άλλη βδομάδα επί πορτογαλικού εδάφους.

Μετά το 0-3 το ενδιαφέρον για την ομάδα που θα έπαιρνε την πρόκριση είχε χαθεί. Αυτό που χρειαζόταν η Μπάγερν Μονάχου ήταν μία γερή προπόνηση ενόψει Final-8, αφού το γερμανικό πρωτάθλημα έχει τελειώσει εδώ και κάνα μήνα.

Ωστόσο, η ομάδα που έδειχνε να έχει περισσότερη φρεσκάδα ήταν οι Βαυαροί και όχι οι παίκτες του Λαμπάρντ που μέχρι πριν από μία εβδομάδα έπαιζαν σε φουλ ρυθμούς στην Premier League.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνέχισε στους απίθανους φετινούς ρυθμούς του (53 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις) ήταν και πάλι μία ομάδα μόνος του στο επιβλητικό 4-1, που στέλνει την ομάδα του Φλικ στα προημιτελικά.

Καταρχάς, ο Πολωνός χρειάστηκε μόλις 10 λεπτά για να συνεχίσει το απίθανο κρεσέντο που τον θέλει να έχει σκοράρει σε όλα τα φετινά ματς της διοργάνωσης. Στο 10ό λεπτό κέρδισε το πέναλτι από τον Καμπαγέρο και με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0, με το 12ο φετινό του γκολ στην διοργάνωση.

Η Μπάγερν δεν ήταν εντυπωσιακή, αλλά ήξερε πότε να πρεσάρει, να φορτσάρει, να πνίξει τον αντίπαλο. Από ένα τέτοιο συγχρονισμένο πρες που κατέληξε σε κλέψιμο του Μίλερ στο κέντρο, οι Βαυαροί βγήκαν με δύο πάσες σε θέση βολής, με τον Πέρισιτς να μην συγχωρεί (24’).

Η Τσέλσι έμοιαζε να έχει πάει για τουριστικούς λόγους στο Μόναχο, έπαιξε χωρίς άγχος, χαλαρά και ανοιχτά. Το υπέροχο φαλτσαριστό σουτ του Χάντσον-Οντόι βρήκε δίχτυα (28’), όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Εϊμπραχαμ στο ξεκίνημα της φάσης, όμως στο φινάλε του ημιχρόνου ο Αγγλος φορ εξιλεώθηκε. Πήρε το ριμπάουντ σε πολύ κακή εκτίμηση της φάσης από τον Νόιερ και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-1 (44’).

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις, ο τραυματισμός του Μπόατενγκ πάγωσε κάπως τους Βαυαρούς, που όμως στο τελευταίο τέταρτο μετά τις αλλαγές ανέβασαν πάλι στροφές. Ο Λεβαντόφσκι με σέντρα ακριβείας σημάδεψε το κάθετο τρέξιμο του Τολισό, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 3-1 (76’), ενώ λίγο αργότερα ο απίθανος Πολωνός με κεφαλιά ακριβείας έκανε το 4-1, με το 13ο του γκολ στο φετινό Champions League και με το 53ο σε όλες τις διοργανώσεις.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Μπάγερν: Νόιερ, Κίμιχ (70' Οντριοθόλα), Ντέιβις, Μπόατενγκ (64' Σούλε), Αλάμπα, Γκορέτζκα, Τιάγκο (71' Τολισό), Γκνιαμπρί (81΄ Μαρτίνεθ), Μίλερ, Πέρισιτς (64' Κουτίνιο), Λεβαντόφσκι

Τσέλσι: Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Έμερσον, Κρίστενσεν, Ζούμα, Καντέ, Κόβασιτς, Μπάρκλεϊ, Οντόι, Μάουντ, Εΐμπραχαμ (81' Ζιρού)

Σκόρερ: 9΄' Λεβαντόφσκι (πέν), 25' Πέρισιτς,76' Τολισό, 83' Λεβαντόφσκι / 44' Εΐμπραχαμ

Κίτρινες: -/ Καμπαγιέρο, Έμερσον