Κλούζ – Σλάβια Πράγας 0-1: Αβαντάζ για το «σεντόνι» οι Τσέχοι (vid)

Ο Μάζοπουστ στο 28΄ σημείωσε το μοναδικό γκολ της βραδιάς

Μεγάλη νίκη με 0-1 πέτυχε απόψε η Σλάβια Πράγας στην έδρα της Κλουζ, στο Α΄ παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Εάν καταφέρει να πάρει τη πρόκριση στους ομίλους η Σλάβια, θα το κάνει έπειτα από 12χρόνια (2007-2008 η τελευταία της παρουσία).

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε, με πολύ ωραίο τρόπο, ο Μάζοπουστ στο 28’, ενώ στο 79’ ο Κολάρ απέκρουσε πέναλτι των Ρουμάνων!

Χωρίς τη μεγάλη φάση κύλησε το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, με την Σλάβια πάντως να είχε τον έλεγχο και με την Κλουζ από την άλλη να ήταν ακίνδυνη. Όμως, στο 28’ το παιχνίδι άλλαξε, καθώς από το κόρνερ του Στάντσιου, ο Μάζοπουστ έπιασε ένα ωραίο απευθείας βολέ έξω από τη μεγάλη περιοχή και κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν άκοπα το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, χωρίς να σημειωθεί κάποια άλλη καλή στιγμή από τις δύο ομάδες.

Αντίθετα με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο η Κλουζ ήταν εκείνη που πίεζε και είχε δοκάρι με τον Ροντόν (που πέρασε ως αλλαγή) στο 51’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ισορρόπησε, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 79’ με το πέναλτι του Ομράνι, ωστόσο ο Κολάρ έπεσε σωστά στη γωνία του και έδιωξε!

Ο χρόνος κυλούσε, οι Τσέχοι δέχονταν πίεση, αλλά η εστία τους δεν παραβιάστηκε και έτσι έφυγαν με το «διπλό», από τη Ρουμανία.