4X4=16 για την Μπάγερν! (vid)

Ανοιχτή η 2η θέση

Όπως και στο πρόσφατο μεταξύ τους ματς, έτσι και τώρα η Μπάγερν δυσκολεύθηκε από την Ζάλτσμπουργκ, κέρδισε ωστόσο με 3-1 στο Μόναχο, έκανε το 4Χ4 στο 1ο όμιλο και με την 15η σερί νίκη της στο Champions League,πέρασε από… σήμερα στους «16» της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διασυλλογικής διοργάνωσης του πλανήτη!

Παρότι θα περίμενε κανείς οι Βαυαροί να μπουν πιο δυνατά, εντούτοις συνέβη το αντίθετο, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό απόλυτα και να απειλούν πρώτοι στο 15’, με τον Εμβεπού να νικιέται από τον Νόιερ.

Ο Λεβαντόβσκι εμφανίστηκε… πρώτη φορά λίγο πριν το ημίωρο, χάνοντας μια κεφαλιά, ο Σομποσλάι σπατάλησε τετ α τετ με τον Νόιερ στο 35ο λεπτό, σουτάροντας απελπιστικά άουτ και, κάπως έτσι, ο Πολωνός στράικερ δεν λάθεψε στην επόμενη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε...

Παίρνοντας το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Στάνκοβιτς στο σουτ του Μίλερ και να προσπάθεια πέτυχε το 1-0 για την Μπάγερν λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, μαζί με το υπ’ αριθμόν 71 γκολ του στο Champions League, «ισοφαρίζοντας» τον Ραούλ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Νόιερ να λέει «όχι» στον Μπερίσα και τους κυνικούς γηπεδούχους να… τιμωρούν εκ νέου την Ζάλτσμπουργκ, «στο καπάκι»…

Με τον Κομάν να πατάει περιοχή από αριστερά, να κάνει το σουτ, τον Βέμπερ να βάζει το τάκλιν αλλά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για το 2-0, στο 52ο λεπτό.

Η Μπάγερν έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ρόκα -που έκανε ντεμπούτο- με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66’, αλλά δύο λεπτά μετά έβαλε και τρίτο τέρμα, με την σέντρα του Κομάν από αριστερά και την κεφαλιά του, ερχόμενου από τον πάγκο, Σανέ να καθαρίζει… τελεσίδικα την υπόθεση νίκη!

Ο Νόιερ πιστοποίησε ότι είναι ο κορυφαίος γκολκίπερ στον κόσμο με την εκπληκτική διπλή επέμβαση που έκανε στο 70ο λεπτό, στις προσπάθειες των Μπερίσα-Εμβεπού. Όμως, στην αμέσως επόμενη φάση ο πρώτος κατάφερε τελικά να τον νικήσει, σε τετ α τετ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό 3-1.

Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν καλύτερη συνολικά απέναντι στην Λοκομοτίβ Μόσχας, που είχε τον Γκιλιέρμε σε φοβερή βραδιά, με αποτέλεσμα το 0-0 να αφήνει ανοιχτή την κατάκτηση της δεύτερης θεσης από τους δύο αντιπάλους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι και τέσταραν τα ρεφλέξ του τερματοφύλακα των «σιδηροδρομικών» αρκετές φορές. Ωστόσο, ο Γκιλέρμε απέκρουσε τις προσπάθειες των Κορέα, Γιορέντε, Καράσκο και ξανά Γιορέντε, σε ένα «γεμάτο» από φάσεις αλλά χωρίς γκολ πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Λοκομοτίβ απείλησε πρώτη με την κεφαλιά του Μουρίλο να περνάει λίγο άουτ στο 47’ και στην συνέχεια είχαμε… επανάληψη του σκηνικού.

Ο Γκιλιέρμε αρνήθηκε το γκολ στους Καράσκο και Σαούλ, ο Κόκε αστόχησε… μόνος του, ενώ κι όταν ο αρχηγός της Ατλέτικο σκόραρε, στο 69ο λεπτό, το τέρμα δεν μέτρησε τελικά με την χρήση VAR για οφσάιντ!

Ο Όμπλακ επενέβη σωστά σε μια… σπάνια επαφή του με την μπάλα, σε σουτ του Ριμπχίνσκι στο 78’, ενώ η ρωσική ομάδα σπατάλησε μια ακόμα καλή ευκαιρία στην κόντρα, έξι λεπτά μετά με τον Μαγκέεφ.

Ωστόσο, ήταν οι «ροχιμπλάνκος» εκείνοι που έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, ένα λεπτό πριν τα 90, με την κεφαλιά του Χιμένες να περνάει χιλιοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι της αντίπαλης εστίας και το 0-0 να μην αλλάζει!