Champions League: Το πανόραμα της βραδιάς

Στα ημιτελικά Σίτι και Ίντερ

Ολοκληρώθηκε απόψε το παζλ της ημιτελικής φάσης του Τσάμπιονς Λιγκ με τις Σίτι και Ίντερ να παίρνουν την πρόκριση εκεί που τους περιμένουν οι Ρεάλ Μαδρίτης και Μίλαν αντίστοιχα.

Η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μπάγερν με 1-1 και σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 4-1. Ο Χόλαντ έκανε το 0-1 στο 57’ για να ισοφαρίσει στο 83’ με πέναλτι ο Κίμιχ. Στο 37’ ο αρχισκόρερ της Σίτι αστόχησε από τα 11 βήματα ωστόσο εξιλεώθηκε στη συνέχεια και πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του.

Στο άλλο παιχνίδι, η Ίντερ έμεινε στην ισοπαλία με την Μπενφίκα και στο 3-3 αλλά προκρίθηκε στους «4» με συνολικό σκορ 5-3 καθώς είχε κερδίσει μέσα στην Πορτογαλία με 0-2. Οι «νερατζούρι» άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρέλα στο 14’ και οι «αετοί» ισοφάρισαν με τον Άουρσνες στο 38’. Η Ιταλική ομάδα πέτυχε δύο τέρματα στην επανάληψη με τους Μαρτίνες (65’) και Κορέα (78’) με τους Πορτογάλους να αποφεύγουν την ήττα στα τελευταία λεπτά χάρη σε γκολ των Σίλβα (86’) και Μούσα (90+5’).

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μπάγερν-Σίτι 1-1 (83' Κίμιχ / 57' Χόλαντ)

Ίντερ-Μπενφίκα 3-3 (14' Μπαρέλα, 65' Μαρτίνες, 78' Κορέα / 38' Άουρσνες, 86' Σίλβα, 90+5' Μούσα)