Σουρεαλιστικό παιχνίδι και... ανοδος για Ρούελ!

Στη League One και μαθηματικά η Λέιτον Όριεντ

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Μια από τις πιο γλυκές ήττες στην ιστορία της γνώρισε στον εκτός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Τζίλιγχαμ η Λέιτον Όριεντ του Αγγλοκύπριου φορ, Ρούελ Σωτηρίου.

Συγκεκριμένα η ομάδα του Λονδίνου παρότι έχασε με 2-0, αγωνιζόμενη απ’ το 14’ με παίκτη λιγότερο, η ήττα της Μπράντφορντ συνεπάγεται με την απευθείας άνοδο της στη League One!

Εκείνο πάντως που συνέβη στο «Priestfield Stadium» και ξεπερνά τα όρια της φαντασίας είναι πως γύρω στο 75’ του ματς έσβησαν ξαφνικά οι προβολείς, με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά. Όσο το παιχνίδι δεν διεξαγόταν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων άρχισαν να τραγουδάνε καθώς έμαθαν ότι η Σουίντον κέρδιζε την Μπράντφορντ.

Περιμένετε γιατί έχει κι άλλο…! Με την επανέναρξη του αγώνα, ο ηλεκτρονικός πίνακας δεν λειτουργούσε, με τον διαιτητή να είναι ο μόνος που γνώριζε πόσα λεπτά απέμεναν. Το κορυφαίο λοιπόν της βραδιάς ήταν ότι οι ποδοσφαιριστές της Τζίλιγχαμ, που με νίκη παρέμεναν και μαθηματικά στην κατηγορία, άλλαζαν πάσες για περίπου δέκα λεπτά, την ίδα ώρα που οι παίκτες της Λέιτον παρακολουθούσαν αμέτοχοί διότι κι αυτοί βολεύονταν με το αποτέλεσμα. Το σκηνικό αυτό κράτησε μέχρι και τη λήξη!

Για την ιστορία, ο Ρούελ Σωτηρίου αγωνίστηκε μέχρι το 60’ όταν αντικαταστάθηκε απ΄ τον Άαρον Ντρίναν... για να πανηγυρίσει στο τέλος του ματς με τη ψυχή του την σπουδαιότερη (μέχρι την επόμενη) στιγμή της καριέρας του.

Αγγλία: Τελευταία Ενημέρωση