Ξυπνάει η Λέστερ, πέρασε από την έδρα της Έβερτον

Επικράτησε στην έδρα της Έβερτον με σκορ 2-0

Μπορεί να ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο, αλλά η Λέστερ δείχνει να... επανέρχεται. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς άλωσε το «Γκούντισον Παρκ» με 2-0, και πέτυχε την τρίτη της νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, ανεβαίνοντας στη 13η θέση. Η Έβερτον, από την άλλη, έμεινε στη 15η θέση και βρίσκεται επικίνδυνα κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Έβερτον ξεκίνησε δυναμικά κι έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Άλεξ Ιγουόμπι στο 6ο λεπτό, με τον Νιγηριανό να μη μπορεί να βρει εστία από καλές προϋποθέσεις. H Λέστερ απάντησε με μεγάλη ευκαιρία του Ντιούσμπερι-Χολ που απέκρουσε ο Ταρκόφσκι στο 28'.

H Λέστερ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, και τελικά ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με 1-0 με μακρινό «κεραυνό» του Τίλεμανς λίγο πριν την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Ρότζερς συνέχισε να κυριαρχεί και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μάντισον στο 60' να έχει δοκάρι. Τελικά, ένα όμορφο γκολ του Χάρβεϊ Μπαρνς μετά από αντεπίθεση στο 87ο λεπτό κλείδωσε τη νίκη με 2-0 για τις «αλεπούδες».