Στεγνό καθάρισμα της Τσέλσι στην Πάλας (vid)

Άνετο τρίποντο για την ομάδα του Λάμπαρντ

Άνετο τρίποντο για την Τσέλσι που διέλυσε με 4-0 την Πάλας στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου.

Στο 5ο λεπτό ο Αθπιλικουέτα σέντραρε από δεξιά αλλά ο Σακό πρόλαβε τον Χάβερτς ενώ στο 19’ ο Χάβερτς άνοιξε αριστερά στον Βέρνερ, που πλάσαρε πάνω στον Γκουαΐτα.

Στο 26ο λεπτό η προβολή του Έιμπραχαμ έφυγε λίγο έξω και στο 42’ ο Τάουνσεντ εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Σακό με κεφαλιά έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Τελικά στο 50ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Πάλας, η μπάλα στρώθηκε αριστερά στον Τσίλγουελ, που με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η Τσέλσι απείλησε ξανά στο 59ο λεπτό με τον Ζουμά, ο οποίος έκανε και το 2-0 στο 66’ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσίλγουελ από αριστερά.

Και στο 76ο λεπτό ο Έιμπραχαμ κέρδισε πέναλτι από τον Μίτσελ και ο Ζορζίνιο έκανε το 3-0 από την άσπρη βούλα ενώ στο 81’ η Τσέλσι κέρδισε κι άλλο πέναλτι σε ανατροπή του Χάβερτς από τον Σακό και ο Ζορζίνιο νίκησε ξανά τον Γκουαΐτα για το 4-0.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Τσίλγουελ, Ζορζίνιο, Καντέ (83’ Κόβασιτς), Χάβερτς, Βέρνερ, Έιμπραχαμ, Χάντσον Οντόι (83’ Πούλισικ)

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Σακό, Γουόρντ, ΜακΆρθουρ (72’ Ρίντεβαλντ), Μίτσελ, Κουγιατέ, Τάουνσεντ, Εζέ, ΜακΚάρθι (67’ Μιλιβόγιεβιτς), Αγιού, Ζαχά.

Πηγή: aek365.org