Αγκαλιά με το «σεντόνι» η Τσέλσι, πήρε ρεβάνς από τη Λέστερ (vid)

Σημαντικό βήμα για Τσάμπιονς Λιγκ από την ομάδα του Τούχελ

Η Τσέλσι επικράτησε της Λέστερ 2-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 37η και προτελευταία αγωνιστική της Premier League και βρίσκεται αγκαλιά με την έξοδο στο Champions League, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για τον προ τριημέρου χαμένο τελικό Κυπέλλου. Η Λέστερ έμπλεξε σχετικά με την τετράδα, αφού η Λίβερπουλ που είναι στο -3 με αγώνα λιγότερο, έχει πλέον την ευκαιρία στα... πόδια της αν κάνει το 2/2, μιας και υπερτερεί στην ισοβαθμία με τις «αλεπούδες».

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Τόμας Τούχελ επέλεξε ξανά για την Τσέλσι σχηματισμό 3-4-3, με τους : Μεντί, Τζέιμς, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ, Μάουντ, Βέρνερ

Ο Μπρένταν Ρότζερς ξεκίνησε για τη Λέστερ με σχηματισμό 3-4-1-2 και τους: Σμάιχελ, Καστάνιε, Φοφανά, Σογιουντσού, Ολμπράιτον, Εντίντι, Τίλεμανς, Τόμας, Μάντισον, Πέρεθ, Βάρντι

Η Τσέλσι μπήκε στο ματς «με το μαχαίρι στα δόντια» έπειτα από την ήττα της στον τελικό του FA Cup και στο πρώτο 10λεπτο άσκησε ασφυκτική πίεση στη Λέστερ. Στο 4' ο Τσίλγουελ σούταρε διαγώνια μέσα από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει άουτ πριν προλάβει να την σπρώξει κάποιος στα δίχτυα του Σμάιχελ. Στα επόμενα δύο λεπτά, οι «μπλε» απείλησαν ξανά με Αθπιλικουέτα και Τζέιμς, ενώ στο 9' ο Σμάιχελ απέκρουσε σουτ του Καντέ μέσα από την περιοχή.

Μετά το 10λεπτο, η Λέστερ προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς ανεβαίνοντας από την άμυνα, με το «σφυροκόπημα» από πλευράς γηπεδούχων να μην συνεχίζεται.

Στο 19' οι «μπλε» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι του Τίλεμανς στον Βέρνερ, όμως ο διαιτητής Ντιν έδωσε αντ' αυτού επιθετικό φάουλ στον Γερμανό, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα (22') σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Με τη Λέστερ να κάνει την πρώτη της σχετικά απειλητική προσπάθεια στο 22' με τον Βάρντι, οι σημαντικές ευκαιρίες επανήλθαν από πλευράς Τσέλσι στο 28', με τον Σμάιχελ να αποκρούει με το ένα χέρι σε κόρνερ δυνατό σουτ εντός περιοχής του Μάουντ, έπειτα από δική του εξαιρετική ατομική ενέργεια.

Στο 34' ήρθε η ακύρωση και δεύτερου γκολ του Τίμο Βέρνερ, καθώς το video έδειξε ότι ο επιθετικός της Τσέλσι είχε σκοράρει αυτή τη φορά με το χέρι.

Στο 38' ο Μάουντ απείλησε εκ νέου με σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το δοκάρι, ενώ ο 22χρονος έκανε στο 43' φοβερή ατομική ενέργεια και πάσαρε παράλληλα στον Πούλισικ, αλλά το πλασέ του τελευταίου από τη μικρή περιοχή αποκρούστηκε από τον Σμάιχελ.

Αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος παρά την απόλυτη υπεροχή τους, το πέτυχαν με το «καλησπέρα» στο δεύτερο ημίχρονο (47'): έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βάρντι βρήκε αρχικά την μπάλα με το κεφάλι και αυτή έφτασε στον αμαρκάριστο Ρούντινγκερ, ο οποίος την έσπρωξε με τον μηρό στα δίχτυα για το 1-0.

Στη συνέχεια του αγώνα, η Τσέλσι έριξε κάπως ρυθμούς, έχοντας δικό της το αποτέλεσμα που χρειαζόταν. Ωστόσο με την Λέστερ να μην καταφέρνει ούτε υπό αυτές τις συνθήκες να απειλήσει, στο 66ο λεπτό ήρθε και το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι του Ζορζίνιο, αφού πρώτα ο Φοφανά ανέτρεψε ανόητα τον Βέρνερ στα όρια της περιοχής.

Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ότι θα μπορούσαν εύκολα να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ένα λάθος της άμυνας της Τσέλσι τους έδωσε το δικαίωμα να μειώσουν σε 2-1 στο 76': ο Κόβασιτς έχασε την μπάλα κοντά στη γραμμή της περιοχής και ο Εντίντι πάσαρε στον Ιχεανάτσο που ήταν αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα.

Μέχρι το 90ο λεπτό δεν συνέβη κάποια μεγάλη φάση εκατέρωθεν, όμως τότε η Λέστερ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ιχεανάτσο να κάνει το 2-2 και να είναι αυτή το «αφεντικό» για την έξοδο στο CL. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ των «αλεπούδων» βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι.