Σώθηκαν με γκολάρα στο 90’ τα «ζαχαρωτά»

Στο 1-1 έμειναν Έβερτον και Τότεναμ

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Έβερτον και Τότεναμ και με μια πρώτη ματιά ο ένας βαθμός δεν βοηθά καμία από τις δύο. Ωστόσο ο τρόπος που ήρθε αφήνει πιο ικανοποιημένη την Έβερτον καθώς ισοφάρισε με οβίδα του Κιν στο 90ο λεπτό.

Σημαντικό έδαφος στη μάχη για την τετράδα έχασε η Τότεναμ που γκέλαρε στο πρώτο ματς στη μετά-Κόντε εποχή ενώ η Έβερτον παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας όπου και γίνεται χαμός.

Στο 9ο λεπτό ο Κιν πρόλαβε σωτήρια τον Κέιν ενώ στο 16’ μετά από σέντρα του Πέρισιτς από αριστερά ο Κέιν απείλησε ξανά με κεφαλιά. Στο0 21’ ο Πέρισιτς έκανε νέο γέμισμα και ο ΜακΝίλ έσωσε προ του Πόρο ενώ στο 31’ η κεφαλιά του Ντουκουρέ πέρασε μόλις έξω.

Στο 47ο λεπτό ο Ντάιερ έκανε λάθος, ο Γκέιγ έδωσε στον Γκρέι κι εκείνος πλάσαρε άστοχα από ιδανικό σημείο. Στο 58ο λεπτό η Έβερτον έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντουκουρέ για χτύπημα στον Κέιν εκτός φάσης.

Και τελικά στο 66ο λεπτό ο Ρομέρο κέρδισε το πέναλτι από τον Κιν, ο Κέιν το εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το 0-1. Στο 75ο λεπτό ο Γιορίς είπε όχι σε σουτ του Γκέιγ και στο 88’ αποβλήθηκε ο Λούκας, 6 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Κιν. Και στο 90ο λεπτό ο Κιν έπιασε ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή κι έγραψε το 1-1.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Κόουλμαν (77’ Μικολένκο), Ταρκόβσκι, Κιν, Γκέιγ (84’ Γκάρνερ), Ντουκουρέ, Ονάνα (83’ Ντέιβις), Ιβόμπι, Γκρέι (77’ Σιμς), ΜακΝίλ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Λενγκλέ (77’ Σάντσεθ), Ντάιερ, Ρομέρο, Πόρο, Πέρισιτς, Χόιμπιεργκ Σκιπ, Κουλουσέβσκι, Σον (82’ Λούκας Μόουρα), Κέιν.