Με τον αέρα της πρωτιάς η Τότεναμ

HAPPY MONDAY BONUS: Κάθε Δευτέρα επωφεληθείτε επιπλέον 20% μπόνους στη κατάθεση σας!

Λονδρέζικο ντέρμπι περιλαμβάνει το σημερινό μενού, με την Τότεναμ να υποδέχεται στο «Tottenham Hotspur Stadium» την Άρσεναλ για την 11η αγωνιστική της Premier League.

2593: Tottenham Hotspur FC - Arsenal FC 18:30 («Tottenham Hotspur Stadium»)

Τότεναμ: Μετά την λευκή ισοπαλία κόντρα στη Τσέλσι την προηγούμενη αγωνιστική, εξήλθε ισόπαλη 3-3 με τη Λασκ Λινζ σε παιχνίδι που έγινε την Πέμπτη (3/12) για το Γιουρόπα Λιγκ. Δέχθηκε το γκολ στο 42', με την απάντηση να έρχεται από το πέναλτι του Μπέιλ πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη η Τότεναμ με γκολ του Σον έκανε την ανατροπή, όμως η Λασκ ισοφάρισε έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Δύο λεπτά αργότερα τα «σπιρούνια» ευστόχισαν σε δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά με τον Ντέλε Άλι, όμως οι Αυστριακοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με γκολ στην εκπνοή πήραν την ισοπαλία.

Αγωνιστικά νέα: Μοναδικός απών ο τραυματίας Λαμέλα (μέσος). Αμφίβολη η συμμετοχή των Άλντερβαϊρλντ (αμυντικός) και Βινίσιους (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Γιορίς, Ρεγκιλόν, Ντάιερ, Ροντόν, Οριέρ, Χόιμπεργκ, Σισοκό, Σον, Ντομπέλε, Μπέργκγουιν, Κέιν.

Άρσεναλ: Αν και παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες, δεν δυσκολεύτηκε να περάσει και το εμπόδιο της Ραπίντ Βιέννης την Πέμπτη (3/12), κερδίζοντας την με 4-1 στο «Έμιρεϊτς» για το Γιουρόπα Λιγκ. Λακαζέτ (10'), Μάρι (18'), Ενκέτια (44') και Σμιθ-Ρόι (66') τα γκολ για τους «κανονιέρηδες» που διατηρούν το απόλυτο (5/5) στον όμιλο τους. Όσο περίφημα τα πηγαίνει στο Γιουρόπα Λιγκ, τόσο χάλια συνεχίζει στη Πρέμιερ Λιγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εντός με 1-2 από τη Γουλβς, μένοντας στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Αγωνιστικά νέα: Σταθερά εκτός οι Ντ. Λουίζ (αμυντικός), Μαρτινέλι (επιθετικός), Οζίλ (μέσος), Παπασταθόπουλος (αμυντικός) και Τόμας (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Λένο, Μπεγιερίν, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Τίρνι, Θεμπάγιος, Σάκα, Γουίλοκ, Γουίλιαν, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ.

Προϊστορία: Η Άρσεναλ αγνοεί τη νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια που έγιναν στο γήπεδο της Τότεναμ. Συνολικά τα «σπιρούνια» μετράνε επτά νίκες, ενώ μόλις μία οι «κανονιέρηδες». Επίσης άλλα τρία παιχνίδια ολοκληρώθηκαν ισόπαλα.
14.04.10 Premier League Τότεναμ Άρσεναλ 2 : 1

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση η Τότεναμ που με την πρώτη θέση που κατέχει μέχρι στιγμής αποκτά άλλη δυναμική. (άσσος στο 2.08 στη Meridianbet)