Αποκλεισμός στα πέναλτι για Μουρίνιο! (vid)

Η Νόριτς πέταξε εκτός FA Cup την Τότεναμ

Η Τότεναμ αποκλείστηκε από τα προημιτελικά του FA Cup αφού έχασε στα πέναλτι από την Νόριτς.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, αλλά η Τότεναμ με τον Βερτόνγκεν βρήκε το γκολ. Στο 12' ο Μόουρα έστρωσε για τον Λο Σέλσο αλλά ο Κρουλ έδιωιξε με δύσκολη επέμβαση την προσπάθειά του. Ένα λεπτό μετά έγινε το 1-0. Ο Λο Σέλσο έφερε την μπάλα στην περιοχή και ο Βέλγος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και το πανηγύρισε με την ψυχή του. Στο 31' ο σκόρερ δεν συνεργάστηκε ορθά με τον Ντάιερ και η ευκαιρία για την Τότεναμ χάθηκε! Στο 34' ο Βόρμ σταμάτησε δύο φορές τον Ρουντ, την πρώτη με εκτέλεση φάουλ και την δεύτερη με σουτ έξω από την περιοχή. Ενώ στο 37' ο Ντάιερ σταμάτησε την τελευταία στιγμή τον Βράντσιτς πριν σουτάρει! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ευκαιρία του Μόουρα ο οποίος πιεζόμενος στο 44' από τον Βράντσιτς δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το πλασέ από το σημείο του πέναλτι... Με τον Ντελε Άλι στο 55' και το φαουλ του Λο Σέλσο στο 65' η Τότεναμ άγγιξε και το δεύτερο γκολ.

Γκολ όμως πέτυχε η Νόριτς στο 79'. Ο Βορμ δεν μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Μακ Λιν, ο Ντρμιτς ακολούθησε την φάση και με έναν περιπετειώδη τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Σάντσες να μην προλαβαίνει να τον κόψει! Η Τότεναμ προσπάθησε να βρει το γκολ πριν το ματς πάει στην παράταση. Στο 82' ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Λο Σέλσο από τον Χάνλεϊ, αλλά ο διαιτητής είπε "παίζετε". Στο 87' ο Κρουλ σταμάτησε την εξ επαφής κεφαλιά του Οριέ. Στο 89' ο Ντελε Άλι βρέθηκε απέναντι στον Κρουλ, πήγε να τον περάσει, ο τερματοφύλακας της Νόριτς έπεσε, δεν τον ακούμπησε και ο φορ της Τότεναμ στην προσπάθειά του να εκμαιεύσει το πέναλτι έχασε την ευκαιρία, την τελευταία στην κανονική διάρκεια! Στην διάρκεια της παράτασης η ομάδα του Μουρίνιο πίεσε, αλλά δεν απείλησε τον Κρουλ. Ένα σουτ του Λούις μέσα από την περιοχή η μοναδική τελική προς την εστία.

Ο Λαμέλα σπατάλησε την ευκαιρία στο 114' και το ματς πήγε στα πέναλτι. Εκεί ο Ντάιερ σκόραρε και άνοιξε τον χορό. Ο Βορμ έπιασε το πέναλτι του Μακ Λιν, ενώ ο Λαμέλα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Με τον Ιντάχ ισοφάρισε η Νόριτς, αλλά ο Λο Σέλσο πεσμένος στο έδαφος έδωσε ξανά προβάδισμα στους "πετεινούς". Ο Στίπερμαν έκανε το 2-2 και ο Κρουλ απέκρουσε το πέναλτι του Πάροτ! Ο Κάντουελ έβαλε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους με τον Ζέλσον να αστοχεί στο τελευταίο και την Νόριτς να περνά στην επόμενη φάση.

ΤΟΤΕΝΑΜ:Βορμ, Βερτόνγκεν , Οριέ, Σάντσες, Μόουρα(70' Λαμέλα), Ντελε Άλι(96' Πάροτ), Ντάιερ, Γουίνγκς(81' Ντεμπελέ), Λο Σέλσο, Σκίπ, Μπέργουιν(54' Ζέλσον Φερνάντες)

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Χάνλεϊ, Γκοντφρέι, Λούις, Άρονς, Βράντσιτς(67' Μακ Λιν), Ρουπ(72' Ίνταχ), Τρίμπουλ(89' Τετέϊ), Μπουέντια(97' Στίπερμαν), Κάντουελ, Ντρμιτς