Στα δύο το Μέρσεϊσαϊντ

€15 WEEKEND BONUS: Επωφεληθείτε €15 μπόνους κάθε Σαββατοκύριακο!

Το «Μέρσεϊσαϊντ» χωρίζεται στα δύο και το «Άνφιλντ» υποδέχεται τον αγώνα της Λίβερπουλ με την Έβερτον για την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

0605: Liverpool FC - Everton FC 19:30 («Anfield»)

Λίβερπουλ: Μετά τις αλλεπάλληλες ήττες (Μπράιτον 0-1, Μάντσεστερ Σίτι 1-4, Λέστερ 3-1) στο πρωτάθλημα, η Λίβερπουλ την Τρίτη (16/2) έβαλε το καλό της κοστούμι και πήρε τη νίκη με 0-2 στον πρώτο αγώνα με την Λειψία για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Και τα δύο γκολ των «κόκκινων» ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο από τους Σαλάχ (53') και Μανέ (58'), δίνοντας τους ένα ισχυρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Σ' αυτές τις εμφανίσεις λοιπόν η Λίβερπουλ καλείται να δώσει και συνέχεια, αφού η 6η θέση που βρίσκεται τη δεδομένη στιγμή δεν της εξασφαλίζει απολύτως τίποτα. Σε απόσταση αναπνοής (+2) βρίσκονται οι «κόκκινοι» από τις Τσέλσι και Γουέστ Χαμ και θα πρέπει να τις προσπεράσουν εάν θέλουν και τη νέα σεζόν να αγωνίζονται στην Ευρώπη.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γκόμεζ (στόπερ), Ζότα (επιθετικός), Κεϊτά (χαφ), Μάτιπ (στόπερ) και Φαν Ντάικ (στόπερ). Αμφίβολη η συμμετοχή των Φαμπίνιο (χαφ) και Μίλνερ (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Άλισον, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Καμπάκ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Τιάγκο, Βαϊνάλντουμ, Τζόουνς, Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ.

Έβερτον: Η Έβερτον προέρχεται από δύο σερί ήττες εντός. Aρχικά έχασε με 0-2 από τη Φούλαμ και έπειτα ηττήθηκε με 1-3 από τη Μάντσεστερ Σίτι. Στο παιχνίδι με τη Φούλαμ, τα «τόφις» δεν παρουσιάστηκαν όπως θα έπρεπε και δίκαια γνώρισαν την ήττα, χάρη σε δύο γκολ που επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο (48', 65'). Τρεις ημέρες αργότερα (17/2) ακολούθησε το εξ αναβολής παιχνίδι με τη Σίτι, όπου οι «πολίτες» προηγήθηκαν στο 32' με το γκολ του Φόντεν, για να ισοφαρίσει ο Ριτσάρλισον πέντε λεπτά αργότερα για την Έβερτον, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Μαχρέζ (63') έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ στο 77' ο Μπερνάρντο Σίλβα υπέγραψε το τελικό 1-3. Παρόλο που δεχθηκε δύο απανωτές ήττες η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι διατηρήθηκε στην 7η θέση με 37 βαθμούς, όμως καλείται να ανασυνταχθεί άμεσα εάν θέλει να προλάβει κι' αυτή ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίας ο Γκμπάμιν (χαφ), ενώ αμφίβολος είναι ο Κάλβερτ-Λίουιν (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Μίνα, Κιν, Γκόντφρι, Ντιν, Ντέιβις, Ντουκουρέ, Ιγουόμπι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λίουιν (Σίγκουρντσον).

Προϊστορία: Αήττητη παραμένει η Λίβερπουλ στις εντός έδρας αναμετρήσεις της απέναντι στην Έβερτον τα τελευταία δέκα χρόνια. Οι «κόκκινοι» μετράνε επτά νίκες, ενώ άλλες τέσσερις αναμετρήσεις τους έχουν ολοκληρωθεί στην ισοπαλία.

06.02.10 Premier League Λίβερπουλ Έβερτον 1 : 0

*Μπροστά η Λίβερπουλ με Σαλάχ, Μανέ και Φιρμίνο διαθέτει το εύκολο γκολ. Το πρόβλημα των κόκκινων είναι στα μετώπισθεν, αφού όλη η βασική τους αμυντική γραμμή από την αρχή της σεζόν ταλαιπωρείται με τραυματισμούς. Από την άλλη, η Έβερτον δείχνει να βρίσκει λύσεις επιθετικά πότε με Κάλβερτ-Λίουιν και πότε με Ριτσάρλισον. Στο σημερινό αγώνα ο πρώτος παραμένει ερωτηματικό εάν θα καταφέρει να δώσει το παρών του στον αγώνα. Ταλαιπωρείται από ένα πρόβλημα στο μοιρό και η κατάσταση του θα ξεκαθαρίσει την υστάτη. Εν πάσει περιπτώσει σε περίπτωση που δεν προλάβει τον αγώνα ο Κάλβερτ-Λίουιν, ο Ριτσάρλισον αναμένεται να ξεκινήσει στην κορυφή της επίθεσης και είναι κι' αυτός μία σταθερή αξία στο σκοράρισμα. (Over 2,5 γκολ στο 1,62, η ψηλότερη απόδοση της αγοράς στη Meridianbet).

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση