Νίκες για Μπέρνλι, Πάλας και Σαουθάμπτον (vid)

Τι έγινε στους αγώνες της Πρέμιερ Λιγκ

Μια ακόμη επιτυχημένη σεζόν για την Μπέρνλι, που κέρδισε με 3-0 την Μπόρνμουθ και σιγά σιγά κοιτάζει προς Ευρώπη μεριά.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Σμιθ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Κάλουμ Γουίλσον δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα μέσα από την περιοχή ενώ στο 3’ ο Πόουπ πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση σε σουτ του Κάλουμ Γουίλσον.

Στο 10’ ήταν η σειρά του Χάρι Γουίλσον να αναγκάσει τον Πόουπ σε μεγάλη επέμβαση ενώ στο 12’ ο Ράμσντεϊλ σταμάτησε δύσκολα το σουτ του Βίντρα και στο 22’ ο Κινγκ βρήκε δίχτυα για την Μπόρνμουθ αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 24’ ο Πόουπ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χάρι Γουίλσον και στο 31’ η Μπέρνλι απείλησε με τον Βίντρα και πάλι. Στο ο Πόουπ κατέβασε ξανά ρολά μετά από κεφαλιά του Στέισι και στο επόμενο λεπτό ο Ράμσντεϊλ είπε όχι και σε σουτ του Βίντρα.

Η Μπέρνλι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό ο Χάρι Γουίλσον έφυγε στην κόντρα από αριστερά, άδειασε έναν αντίπαλο και με δεξί πλασέ από κοντά έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 60ο λεπτό η Μπέρνλι κέρδισε πέναλτι και ο Ροντρίγκες από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0. Στο 71’ ο Ράμσντεϊλ σταμάτησε το όμορφο σουτ του Ροντρίγκες, ενώ στο 76’ ο Βίντρα αστόχησε σχεδόν σε κενό τέρμα.

Στο 81ο λεπτό ο ΜακΝέιλ με φοβερό μακρινό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ράμσντεϊλ αλλά στο 87’ ο ίδιος έκανε το 3-0 με νέο όμορφο σουτ.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Μπάρντσλεϊ, Γουέστγουντ, Χέντρικ, Κορκ,, ΜακΝέιλ (90+12' Μπράουνχιλ), Ροντρίγκες, Βίντρα (82’ Λένον)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Φράνσις, Σ.Κουκ, Σμιθ, Στέισι, Χ.Γουίλσον (74’ Σολάνκε), Μπίλινγκ, Σέρμαν, Κινγκ (70’ Στάνισλας), Κ.Γουίλσον, Γκόσλινγκ (70’ Φρέιζερ)

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-0

Γήπεδο: Σέλχαρστ Παρκ

Στις νίκες μετά από δύο μήνες επέστρεψε η Κρίσταλ Πάλας που κέρδισε τη Νιούκαστλ με 1-0 χάρη σε απίθανη εκτέλεση φάουλ του Φαν Άανχολτ.

Στο 7’ ο Αλμιρόν έσωσε με προβολή προ του Ζαχά και από το κόρνερ ο Κέιχιλ πήρες την κεφαλιά αλλά ο Ντουμπράβκα του είπε όχι εντυπωσιακά. Στο 16’ ο Ντουμπράβκα έσωσε και πάλι μετά από κεφαλιά του Σκοτ Νταν ενώ στο 18’ ήταν η σειρά του Γκουαΐτα να σταματήσει το σουτ του Ζοέλιντον.

Στο 22ο λεπτό, ο Μπεντεκέ έχασε απίθανη ευκαιρία από κοντά και στο 42’ ο Γουόρντ πρόλαβε σωτήρια τον Αλμιρόν πριν ανοίξει για τον Ζοέλιντον. Ωστόσο στο 44ο λεπτό ο Φαν Άανχολτ με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

Στο 47’ ο Αγιού αστόχησε από ιδανικό σημείο ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Κέιχιλ έξυσε το δοκάρι του Ντουμπράβκα και στο 67’ το μακρινό σουτ του Σερ κόντραρε στον ΜακΆρθουρ και ανάγκασε τον Γκουαΐτα σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 71’ ο Ντουμπράβκα είπε όχι σε σουτ του Αγιού ενώ στο 90' αποβλήθηκε ο Λατσάρο.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Νταν, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Κουγιατέ (86’ Ρίντεβαλντ), Αγιού, ΜακΚάρθι, ΜακΆρθουρ, Μπεντεκέ (86’ Τοσούν), Ζαχά.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Λατσάρο, Λάσελς, Φερνάντες, Σερ, Ρόουζ (71’ Ρίτσι), Μπεντελάμπ, Αλμιρόν (71’ Αλμιρόν). Σ.Λόνγκσταφ, Σεν Μαξιμέν, Ζοέλιντον

ΣΕΦΙΛΝΤ Γ.-ΜΠΡΑΪΤΟΝ: 1-1

Γήπεδο: Μπράμαλ Λέιν

Ισοπαλία 1-1 απέσπασε η Μπράιτον στην έδρα της Σέφιλντ και πήρε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Σαρπ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 9’ και η κεφαλιά του Μπεργκ είχες την ίδια τύχη. Τελικά στο 26ο λεπτό ο Φλεκ σέντραρε από δεξιά, ο Μπερν πήρε την κεφαλιά και ο Στίβενς με τρομερό σουτ από αριστερά έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 30’ ο Μούι έκανε το γέμισμα, ο Ντανκ πήρε την πρώτη κεφαλιά στα αριστερά και ο Μοπέι με νέα κεφαλιά εξ επαφής ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 55’ και στο 60’ τα σουτ των Ο’Κόνελ και Φλεκ πέρασαν λίγο έξω, ενώ στο 82’ ο ΜακΜπέρνι έχασε απίθανη ευκαιρία και στο 88’ ο Ράιαν νίκησε τον Μπάλντοκ σε μοναδικό τετ α τετ.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ο’Κόνελ, Στίβενς (46’ Όσμπορν), Φλεκ, Νόργουντ, Μπεργκ (81’ Λούντστραμ), ΜακΜπέρνι, Σαρπ (74’ ΜακΓκόλντρικ)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Σκελότο, Ντάφι, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μπερν, Μπισουμά, Μούι, Πρέπερ, Μοπέι (90+2’ Μπερνάρντο), Μάρεϊ (75’ Κόνολι)

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 2-0

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Κλειδώνει την παραμονή η Σαουθάμπτον που κέρδισε με 2-0 τη Βίλα που βρίσκεται σε δεινή θέση.

Στο 8’ ο Σμόλμποουν έπιασε φοβερό σουτ από τα 20 μέτρα αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Ρέινα και στο ίδιο λεπτό, ο Ντζενεπό έκανε όμορφο γύρισμα από αριστερά και ο Λονγκ με την… κοιλιά από κοντά έγραψε το 1-0.

Στο 22’ ο Ρέινα είπε όχι σε σουτ του Ινγκς και στην επαναφορά ο Ντζενεπό αστόχησε ενώ στο 56’ το σουτ του Άρμστρονγκ πέρασε λίγο έξω.

Στο 86’ ο Άνταμς αστόχησε από ιδανική θέση και στο 90+4’ μετά από ένα κόρνερ στο οποίο είχε βγει μπροστά και ο Ρέινα, ο Άρμστρονγκ έκανε το 2-0 σε κενό τέρμα.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Γουόρντ Πρόουζ, Στίβενς, Μπεντνάρεκ, Μπέρτραντ, Σμόλμποουν (81’ Ρομέου), Άρμστρονγκ, Ντζενεπό, Λονγκ (73’ Ομπαφέμι), Ινγκς (74’ Άνταμς)

ΒΙΛΑ: Ρέινα, Ζιλμπέρ, Κονσά (64’ Χουριχέιν), Μινγκς, Χάουζ, Τάργκετ, Νακαμπά (81’ Γκονζάλες), Λουίζ, Γκρίλις, Ελ Γκαζί (30’ Τρεζεγκέ), Σαμάτα.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση