Την πήρε και τη σήκωσε!

Η ασταμάτητη Σίτι επικράτησε 3-0 της Τότεναμ

City… express! Το «τρένο» του Γκουαρντιόλα δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στην Τότεναμ, της οποίας επιβλήθηκε με το ηχηρό 3-0 και έφτασε τις 11 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και τις 16 σε όλες τις διοργανώσεις.

«Έλαμψε» ο Γκουντογκάν για τους νικητές, αφού ήταν μέσα σε όλα τα γκολ. Σκόραρε δις (50’, 66’) και κέρδισε το πέναλτι από το οποίο άνοιξαν το σκορ δια ποδός Ρόντρι (23’). Οι «Πολίτες» έφτασαν τους 53 βαθμούς και είναι στο +7 από τη Λέστερ που νίκησε σήμερα τη Λίβερπουλ, αλλά έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο, όπως και στο +8 από τη συμπολίτισσα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την οποία έχουν τα ίδια ματς. Με… κιάλια βλέπει πλέον την πρώτη θέση η Λίβερπουλ που είναι στο -13.

Μπορεί στο δεύτερο μέρος να ήταν το απόλυτο αφεντικό η Σίτι, αλλά δεν έφτασε στη νίκη τόσο εύκολα. Το πέναλτι του Ρόντρι στο 23’, το οποίο κέρδισε ο διεθνής μέσος από τον Χόιμπεργκ, άνοιξε τον δρόμο για ακόμα ένα τρίποντο στους γηπεδούχους. Ωστόσο, τα δεδομένα θα ήταν κάλλιστα διαφορετικά, αφού στο 14’ ο Κέιν έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών με εκτέλεση φάουλ.

Αυτό δεν συνέβη και στη συνέχεια η Σίτι έγινε το αφεντικό της αναμέτρησης και στο β’ ημίχρονο δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι η ομάδα του Μουρίνιο. Ο Γκουντογκάν σκόραρε δις και από τα μέσα του ημιχρόνου κρίθηκαν τα πάντα. Στο 50’ «τρύπησε» τον Γιορίς και στο 66’ τον νίκησε ξανά, σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Έντερσον, ο οποίος χρεώθηκε με ασίστ.