Σίτι με... φόρα!

Κέρδισε με 4-0 την Κρίσταλ Πάλας, ανέβηκε στην 3η θέση

Ήταν να μην πάρει φόρα η Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» κέρδισαν εύκολα την Πάλας με 4-0, έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες και σκαρφάλωσαν στην 3η θέση και στο -2 από τη Γιουνάιτεντ, έχοντας κι ένα ματς λιγότερο. Όλα αυτά, σε συνδυασμό με την εικόνα της ομάδας του Πεπ, που έχει ξεκινήσει να ρολάρει, συνηγορούν πως η Σίτι είναι τα φαβορί για τον φετινό τίτλο.

Μετά από ένα πρώτο κακό 20λεπτο η Σίτι έχασε τριπλή ευκαιρία στο 23’, με τα σουτ των Στέρλινγκ, Γκιντογκάν και Ντε Μπρόινε να κοντράρουν σε σώματα και στο 27’ ο Βέλγος έβγαλε μαγική σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο από δεξιά και ο Στόουνς με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 38ο λεπτό μετά από σέντρα του Γκιντογκάν ο Ζέσους πήρε την κεφαλιά από ιδανικό σημείο αλλά ο Γκουαΐτα μπλόκαρε.

Η Σίτι ήλεγχε το ματς και στο 57ο λεπτό ο Γκιντογκάν με φοβερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Στο 63ο λεπτό το φοβερό σουτ του Ντε Μπρόινε έξω από την περιοχή έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 68’ μετά από κόρνερ ο Ντίας πήρε την κεφαλιά, ο Γκουαΐτα απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά ο Στόουνς με σουτ από το πέναλτι έκανε το 3-0.

Και στο 88ο λεπτό ο Στέρλινγκ με απίθανη εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έκανε το 4-0.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ζιντσένκο, Ντίας, Γκιντογκάν (71’ Κανσέλο), Φερναντίνιο, Ντε Μπρόινε (71’ Τόρες), Μπερνάρντο Σίλβα (60’ Φόντεν), Στέρλινγκ, Ζέσους.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κέιχιλ, Τόμκινς, Γουόρντ, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ, ΜακΚάρθι, Τάουνσεντ (79’ Μπατσουαγί), Μιλιβόγιεβιτς (69’ Ρίντεβαλντ), Εζέ, Αγιού.