Νόριτς-Μάντσεστερ Σίτι 3-2: Ταπείνωσε την πρωταθλήτρια Σίτι! (vid)

Την ανάγκασαν στην πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα μετά τον Ιανουάριο

Το «μπαμ» έκανε η Νόριτς κόντρα στους πρωταθλητές!

Τα «καναρίνια», που ήρθαν με φόρα από την Τσάμπιοσιπ ως... πρωταθλητές, δεν μάσησαν κόντρα στη σπουδαία Μάντσεστερ Σίτι και πήραν μια παλικαρίσια νίκη απέναντι στην πρωταθλήτρια που έδειχνε να τα έχει χάσει από το ξεκίνημα στο «Κάροου Ρόουντ».

Ο Πούκι και η παρέα του, ανάγκασαν την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στην πρώτη της ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ, για πρώτη φορά μετά τον περασμένο Ιανουάριο.

Οι γηπεδούχοι, στο 18ο λεπτό, πήραν προβάδισμα, όταν ο ΜακΛίν εξαργύρωσε ιδανικά την ασίστ του Μπουέντια, βάζοντας τα «καναρίνια» από νωρίς σε ρόλο οδηγού. Μάλιστα, στο 28ο λεπτό, ο Πούκι έγινε δημιουργός, έφυγε στην κόντρα και βρήκε μόνο του τον Κάντγουελ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στην εστία του Έντερσον για το 2-0.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Αγουέρο μείωσε σε 2-1, αλλά νωρίς στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά δύο τερμάτων. Στο 50ο λεπτό, μετά από ένα παιδαριώδες λάθος του Οταμέντι, ο Μπουέντια έκλεψε την μπάλα αρχικά, πριν αφήσει στον Πούκι που δεν δυσκολεύτηκε προ κενής εστίας να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γκουαρδιόλα, ήταν να μετριάσει το μέγεθος της ήττας της πρωταθλήτριας της Πρέμιερ Λιγκ, από την πρωταθλήτρια της Τσάμπιοσιπ, με τον Ρόντρι να μειώνει στο 88ο λεπτό στο τελικό 3-2.