Νίκη με τα χίλια ζόρια για τη Σίτι (vid)

Οι «πολίτες» πέρασαν με 1-0 από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Τουλάχιστον… κέρδισε. Η Σίτι προβλημάτισε σε ακόμη ένα φετινό της ματς, αλλά πήρε τη νίκη με 1-0 μέσα στην έδρα της Σέφιλντ και περιμένει τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Τρίτη στο «Etihad». Στους 11 βαθμούς πλέον οι «πολίτες», το μοναδικό γκολ ο Γουόκερ με μακρινό συρτό σουτ.

Στο 8ο μόλις λεπτό, ο Ράμσντεϊλ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Τόρες, ενώ στο 13’ μετά από κόρνερ, ο Λαπόρτ αστόχησε από κοντά με γυριστό σουτ.

Στο 19’ ο Ρόδρι έκανε το μακρινό σουτ, ο Ράμσντεϊλ έχασε την μπάλα αλλά εκείνη κατέληξε κόρνερ ενώ στο 23’ ο κίπερ της Σέφιλντ είπε όχι και σε κοντινή προβολή του Τόρες και στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Μαχρέζ πέρασε λίγο έξω.

Και τελικά στο 28ο λεπτό ο Γουόκερ έπιασε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή κι έκανε το 0-1.

Στο 37’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρόινε, ο Τόρες βρήκε την μπάλα αλλά όχι και το τέρμα, ενώ στο 39’ η κεφαλιά του Μπρούστερ έξυσε το δοκάρι της Σίτι και στο 41’ ο Στίβενς πρόλαβε σωτήρια τον Τόρες.

Στο 55ο λεπτό το συρτό σουτ του Ντε Μπρόινε πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 58’ ο Ράμσντεϊλ είπε όχι σε σουτ του Μαχρέζ και στο 70’ το πλασέ του Λούντστραμ από το πέναλτι, πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπρούστερ έφυγε μόνος με τον Έντερσον, προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά ο Βραζιλιάνος έμεινε όρθιος και είπε όχι ενώ στο 84’ ο Ράμσντεϊλ έσωσε μετά από σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Ράμσντεϊλ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Μπάλντοκ, Στίβενς, Αμπαντού (65’ Νόργουντ), Λεβ (80’ ΜακΓκόλντρικ), Μπέργκε, Όσμπορν (55’ Λούντστραμ), ΜακΜπέρνι, Μπρούστερ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Κανσέλο, Λαπόρτ, Ντίας, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι, Μαχρέζ (85’ Γκιντογκάν), Στέρλινγκ, Τόρες (81’ Φόντεν)