«Καθάρισε» μέσα σε πέντε λεπτά η Σίτι (vid)

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα νίκησε 2-0 την Τσέλσι και πηρέ την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ

Την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας πήρε η Μάντσεστερ Σίτι που επικράτησε με 2-0 της Τσέλσι στο «Έτιχαντ».

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία του Ορντέγκα κάτω από τα γκολπόστ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το σκορ για τους «Πολίτες» άνοιξε ο Μάρεζ στο 54’ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Αλβάρες έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα του Μεντί μετά από σουτ και πάλι του Μάρεζ, για να γράψει το τελικό 2-0.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

90' ΤΕΛΟΣ!

89' Σκοράρει ο Πούλισιτς όμως ο Αμερικανούς ήταν σε θέση οφσάιντ. Δεν μετράει το γκολ για την Τσέλσι

83' Καλή ευκαιρία για την Τσέλσι με τον Μάουντ να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει έκτος για εκατοστά!

76' Απειλούν και πάλι οι «μπλε» με το Πούλισιτς να αστοχεί από κοντινή απόσταση όντας μόνος στο δεύτερο δοκάρι!

64' Μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι με τον Χαλ να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και τον Ορντέγκα να σώζει εξαιρετικά σε κόρνερ

59' Ο Μάρεζ έκανε το σουτ από τα δεξιά με τον Μεντί να αποκρούει και στη συνέχεια τον Αλβάρες να παίρνει το ριμπάουντ και να σπρώχνει την μπάλα στα δίκτυα!

58' ΓΚΟΟΛ!!! 2-0 η Σίτι!

57' Καλή φάση για τους τυπικά φιλοξενούμενους με το διαγώνιο σουτ του Ζίγετς από τα δεξιά, να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Ορντέγκα.

56' Μπροστά στο σκορ οι «Πολίτες» που έχουν πλέον την πρόκριση στα δικά τους χέρια!

54' Ανοίγεις το σκορ η Σίτι!!! Ο Μάρες εκτέλεσε το φάουλ λίγο έξω από την περιοχή αφήνοντας άναυδο τον Μεντί!

50' Απειλεί με το καλημέρα στην επανάληψη η Σίτι! Ο Γκρίλις για ακόμη μια φορά επιχείρησε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά με τον Μεντί να λέει και πάλι όχι!

46' Σέντρα στο Β’ μέρος

45' Λήξη του Α’ μέρους. Πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0 οι δύο ομάδες

44' Απίστευτη ευκαιρία για την Τσέλσι! Ο Χαλ βγήκε απέναντι από τον Ορντέγκα, έκανε το πλασέ, με τον πορτιέρο της Σίτι να σώζει υπέροχα με τα πόδια!

42' Σουτ του Γκρίλις έξω από την περιοχή, αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ ο Μεντί!

29' Τετ α Τετ ο Αλβάρες με τον Μεντί, βάζει σωτηρία την προβολή ο Κουλιμπαλί και κόρνερ!

14' Μεγάλη φάση για την Τσέλσι με τον Ζίγετς να κάνει το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά στον Πούλισιτς και τον Αμερικανό να μην βρίσκει καλά την μπάλα για να αποκρούσει στη συνέχεια ο Ορντέγκα

11' Καλή ευκαιρία για τη Σίτι με το διαγώνιου σουτ του Γκρίλις να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μεντί

7' Απειλεί για πρώτη φορά η Σίτι με το παράλληλο γύρισμα του Γκρίλις το οποίο έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Κουλιμπαλί.

1' ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!

Μάντσεστερ Σίτι: Ορντέγκα, Ντίας, Λαπόρτ, Γκόμεθ, Λιουίς, Ρόντρι, Γκουντογκάν, Πάλμερ, Γκρίλις, Μάρεζ, Αλβάρες.

Τσέλσι: Μεντί, Τσαλομπάχ, Κουλιμπαλί, Κουκουρέλια, Κόβασιτς, Ζακάρια, Χαλ, Λόφτους Τσικ, Ζίγετς, Μπρόχα, Πούλισιτς.