Έσπασε το ρόδι ο Γκάμπριελ Ζεσούς για τη Σίτι

Ιδανικό ξεκίνημα στο 2020 για τη Μάντσεστερ Σίτι, που με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ζεσούς, «καθάρισε» την Έβερτον

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της τη νέα χρονιά η Μάντσεστερ Σίτι, που «καθάρισε» με 2-1 την Έβερτον και συνέχισε να βρίσκεται στο κυνήγι της Λέστερ που νωρίτερα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νιουκάστλ.

Οι «πολίτες» δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη είχαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την άμυνα της ομάδας του Μερσεϊσάιντ με πρωταγωνιστή τον Γκράμπριελ Ζεσούς που έκανε τα πάντα στο γήπεδο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο το 2020.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκε στην Έβερτον, με τον Μπράβο πάντως στο 9ο λεπτό να είναι σε ετοιμότητα, διώχνοντας εντυπωσιακά το πλασέ το Κόουλμαν. Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε να απαντήσει, βρήκε δίχτυα με τον Φόντεν μετά από ασίστ του Κανσέλο, αλλά με τη συνδρομή του VAR το τέρμα σωστά ακυρώθηκε, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Μάχρεζ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Παρά το γεγονός ότι η Σίτι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος, δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με τον Μάχρεζ σε δύο περιπτώσεις να πατάει στη μικρή περιοχή χωρίς να μπορεί να νικήσει τον Πίκφορντ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γκάμπριελ Ζεσούς συνέχισε την εξαιρετική παράδοση απέναντι στα «ζαχαρωτά». Στο 51ο λεπτό, ο Γκιντογκάν τον έβγαλε απέναντι από τον Πίκφορντ, εκείνος πλάσαρε ιδανικά και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Γκουαρδιόλα.

Ο Βραζιλιάνος, πήρε στην πλάτη την ομάδα του και στο 59ο λεπτό, «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη για την ομάδα του, αφού αξιοποίησε ιδανικά την ασίστ του Μάχρεζ για το 2-0.

Πάντως, μετά από τραγικό λάθος του Μπράβο στο 71’ που πούλησε την μπάλα, η Έβερτον βρήκε την ευκαιρία να μειώσει για να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, με τον Ριτσάρλισον μπαίνει στη φάση να μειώνει με κοντινό πλασέ μετά από συρτό σουτ του Γουόλκοτ που δεν είχε κατεύθυνση προς την εστία.

Η Έβερτον πήρε μέτρα στο ματς και εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα των «πολιτών» πλησίασε στην ισοφάριση, με τον Κεάν στο 76’ να χάνει σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση.

Σπουδαίο τρίποντο στη μάχη της ουράς πέτυχε η Γουέστ Χαμ που διέλυσε με 4-0 της Μπόρνμουθ και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πρωταγωνιστής για τα «σφυριά» ο Νόμπλε που σκόραρε δύο φορές, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Άλερ με εντυπωσιακό βολέ μέσα από την περιοχή, καθώς και ο Άντερσον.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Τελευταία Ενημέρωση