Τρομακτική Γιουνάιτεντ… διέλυσε τη Λιντς! (vid)

Αυτή, ναι, ήταν μία Γιουνάιτεντ που θύμισε κάτι από τα παλιά!

Θυμίζει Γιουνάιτεντ σιγά σιγά. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, διέλυσε με 6-2 τη Λιντς, βρέθηκε στην 3η θέση, μαζί με την Έβερτον. Χάρμα οφθαλμών το παιχνίδι, που τα είχε όλα.

Στα 67 μόλις δευτερόλεπτα, ο Φερνάντες έδωσε στον ΜακΤόμινεϊ που με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε ο 1-0 και μάλιστα στο 3’ ο Μαρσιάλ έκοψε όμορφα κάθετα στον ΜακΤόμινεϊ που βρέθηκε φάτσα με τον Μελιέ και τον πλάσαρε για το 2-0.

Στο 8’ μετά από λάθος του Γουάν Μπισάκα ο Μπάμφορντ βρέθηκε μόνος με τον Ντε Χέα αλλά πλάσαρε άστοχα και στο 19’ ο φορ της Λιντς σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Από την εκτέλεση του οφσάιντ η Γιουνάιτεντ έφυγε στην κόντρα, η μπάλα στρώθηκε τον Φερνάντες κι εκείνος με διαγώνιο σουτ από δεξιά έγραψε το 3-0. Στο 25’ η κεφαλιά του Μπάμφορντ πέρασε μόλις έξω και στο 34’ ο Ντε Χέα είπε όχι σε συρτό σουτ του Ραφίνια αλλά στο 37’ μετά από κόρνερ του Σο, ο Μαρσιάλ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Λίντλεεφ εξ επαφής πάσαρε για το 4-0.

Η Λιντς μείωσε στο 41ο λεπτό καθώς μετά από κόρνερ, ο Κούπερ με κεφαλιά έκανε το 4-1.

Στο 47ο λεπτό ο Ράσφορντ έκανε όμορφη προσποίηση στα αριστερά της περιοχή και βρέθηκε μόνος με τον Μελιέ αλλά πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 50’ ο Ραφίνια πλάσαρε στην κίνηση από κοντά αλλά ο Ντε Χέα και το δοκάρι έσωσαν τη Γιουνάιτεντ.

Στο 65’ ο Ραφίνια έπιασε το συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Ντε Χέα έπεσε και απομάκρυνε ενώ στο επόμενο λεπτό μετά από γύρισμα του ΜακΤόμινεϊ από αριστερά, ο Τζέιμς τσίμπησε πανέμορφα προ του Έιλινγκ, πάτησε περιοχή και με σουτ έκανε το 5-1.

Μάλιστα στο 68ο λεπτό ο Στρόικ έκανε πέναλτι στον Μαρσιάλ και ο Φερνάντες έκανε το 6-1 από τα 11 μέτρα. Στο 73’ ο Μαρσιάλ βρέθηκε μόνος με τον Μελιέ αλλά πλάσαρε πάνω στον και στη κόντρα ο Ντάλας με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 6-2.

Στο 85ο λεπτό ο Μελιέ πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ των Καβάνι και Τζέιμς, ενώ στο 86’ είπε όχι και σε σουτ του Τέλες από αριστερά. Μάλιστα στο 87’ ο Μελιέ πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση σε τετ α τετ με τον Φρεντ και από το κόρνερ ο Μαρσιάλ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 90ο λεπτό ο Ραφίνια έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Χάρισον έχασε απίθανη ευκαιρία με κοντινό πλασέ.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ, Σο (61’ Τέλες), Μαγκουάιρ, Γουάν Μπισάκα, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ, Ράσφορντ (71’ Καβάνι), Φερνάντες (71’ Φαν ντε Μπεκ), Τζέιμς, Μαρσιάλ.

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Ντάλας, Έιλινγκ, Κούπερ (72’ Ντέιβις), Αλιόσκι, Χάρισον, Φίλιπς (46’ Στρόικ), Κλιχ (46’ Σάκλετον), Ραφίνια, Μπάμφορντ, Ροδρίγο.