Θλιβερή (και πάλι) η Γιουνάιτεντ

Ούτε την Άστον Βίλα

Καλό το τριετές πλάνο το οποίο έχει εξαγγείλει ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά στο «σήμερα» η ομάδα του βρίσκεται οριακά στο πάνω μισό της βαθμολογίας και έχει σοβαρό πρόβλημα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν ούτε της Άστον Βίλα, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, μένοντας στο 2-2 στο «Ολντ Τράφορντ» και πλέον είναι απλά στην... 9η, κάνοντας αρνητικό συγκομιδής βαθμών για τη δεδομένη χρονική περίοδο, μετά τη σεζόν 1988/89.

Το σκορ άνοιξε με μια «ζωγραφιά» ο Γκρίλις στο 11', με τον Ντε Χέα να μην έχει κανένα περιθώριο αντίδρασης, αλλά η απάντηση ήρθε στο 42' όταν ο Ράσφορντ έκανε την κεφαλιά και ο Χίτον άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, αφού η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 64' με την κεφαλιά του Λίντελοφ, ωστόσο η Βίλα κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα, καθώς στο 66' ο Μινγκς από φάση διαρκείας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα, η Λέστερ πήρε ακόμα μία νίκη ανεβαίνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας, αφού επικράτησε με επεισοδιακό τρόπο της Έβερτον με 2-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 23' με τον Ριτσάρλισον και η αντεπίθεση άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, στο 68' ο Βάρντι ισοφάρισε, πιστοποιώντας την εξαιρετική του κατάσταση και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 94', όταν ο... πεισματάρης, Ιχεανάτσο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα, που διατηρεί τις «αλεπούδες» στο -8 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ.