Πρόκριση στο ρελαντί για τη Γιουνάιτεντ (vid)

Διπλό στην έδρα της Ντέρμπι του Ρούνεϊ

Στο ρελαντί και χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 0-3 από το «Pride Park» απέναντι στην Ντέρμπι Κάουντι του Γουέιν Ρούνεϊ και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του φετινού «Fa Cup», όπου και θα αντιμετωπίσει τη Νόριτς. Εμφανέστατη η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων σε ένα παιχνίδι που το βασικότερο θέμα του είναι η παρουσία στον αγωνιστικό χώρο του θρύλου των «κόκκινων ιδανικών» και νυν παίκτη-προπονητή της Ντέρμπι, Γουέιν Ρούνεϊ.

Η Ντέρμπι είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με ωραίο σουτ του Σίμπλεϊ εκτός περιοχής που πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Ρομέρο, ο οποίος στο 18' απέκρουσε εντυπωσιακά απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ. Στο 27' η Γιουνάιτεντ απείλησε με σουτ του Μάτα που απέκρουσε ο Ρόος, όπως και στο 32' τετ-α-τετ του Ιγκάλο, μετά από πάσα του ΜακΤόμινεϊ. Ένα λεπτό αργότερα και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ντέρμπι, οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με σκαστό σουτ του Σο που ξεγέλασε τον Ρόος. Στο 41' η Γιουνάιτεντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Σο να περνά για τον Ιγκάλο που αφού κέρδισε τις κόντρες από τους Έβανς και Φόρσαϊθ, πλάσαρε για το 0-2.

Η Ντέρμπι είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με μακρινό σουτ του Μπερντ που βρήκε στον Λίντελεφ αλλά ο Ρομέρο μπλόκαρε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπογκλ έβγαλε σέντρα για τον Γουόγκχορν που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 56' η Γιουνάιτεντ είχε καλή στιγμή με τον Μπρούνο Φερνάντες να περνά απίθανη κάθετη για τον Σο που πάτησε περιοχή και πλάσαρε αλλά ο Ρόος απέκρουσε. Στο 61' ο Μάτα επιχείρησε να εκμεταλλευτεί την έξοδο του Ρόος μακριά από την εστία του και να σκοράρει από πολύ μακριά αλλά ο κίπερ των γηπεδούχων πρόλαβε να επιστρέψει και μπλόκαρε. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών οι «κόκκινοι διάβολοι» σφράγισαν την πρόκριση με τους Μάτα και Ιγκάλο να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να κάνει το 0-3 με δεύτερη προσπάθεια μετά από απόκρουση πάνω στη γραμμή από τον Μπόγκλι. Στο 77' η Ντέρμπι είχε καλή στιγμή με τον Ρούνεϊ να βγάζει ωριαία μπαλιά για τον Μάριοτ που σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Ρομέρο απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 81' νέα καλή στιγμή για τη Γιουνάιτεντ με σουτ του Λίνγκαρντ που πέρασε λίγο έξω, όπως και δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Αντρέας Περέιρα. Με τη συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών ο Ρούνεϊ απείλησε με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ρομέρο.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΚΑΟΥΝΤΙ: Ρόος, Μπόγκλι, Έβανς, Φόρσαϊθ, Λόου, Σίμπλεϊ (80' Σίνι), Μπερντ, Νάιτ, Ρούνεϊ, Λόρενς (44' Γουίτακερ), Γουόγκχορν (67' Μάριοτ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Ντάλοτ, Λίντελεφ, Μπαϊγί, Σο (80' Γουίλιαμς), ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (73' Μαρσιάλ), Μάτα, Μπρούνο Φερνάντες (66' Αντρέας Περέιρα), Λίνγκαρντ, Ιγκάλο

Πηγή: aek365.org

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση