Μεγάλο ντέρμπι στο Μάντσεστερ

First Ticket Bonus: Εγγραφείτε τώρα στην Meridianbet.com.cy

Μεγάλο ντέρμπι διεξαγεται στις 19:30 στο Όλντ Τράφορντ, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να φιλοξενεί τη Τσέλσι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Με δύο γκολ από τον Μπρούνο Φερνάντες και τον Μάρκους Ράσφορντ η Μάντσεστερ πέρασε με σημαντικό διπλό με 2-1 από το «Stade de France» κόντρα στη Παρί Σεν Ζερμέν την Τρίτη (20/10) στη πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος που έδωσε πήρε επίσης το διπλό με νίκη κόντρα στη Νιούκαστλ. Ενώ ο αγώνας κόντρα στις «καρακάξες» όδευε προς το ισόπαλο 1-1, οι «κόκκινοι διάβολοι» με τρία γκολ από το 86' και έπειτα πήραν τη νίκη με 4-1.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για τον απογευματινό αγώνα κόντρα στη Τσέλσι έχουν τεθεί οι τραυματίες Μπαγί, Τζόουνς αλλά και ο τιμωρημένος με κόκκινη κάρτα Μαρσιάλ. Δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη κατά πόσο θα προλάβουν οι Γκρίνγουντ, Λίγκαρντ και Μαγκουάιαρ, μετά τα προβλήματα τραυματισμών που τους ταλαιπωρούσαν τις προηγούμενες ημέρες.

Τσέλσι: Έμεινε στη λευκή ισοπαλία κόντρα στη Σεβίλη την περασμένη Τρίτη (20/10) στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Ένα παιχνίδι που σε γενικές γραμμές ήταν ισοδύναμο και δεν μπόρεσε καμία από τις δύο να βρει το τέρμα. Έτσι συμβιβάστηκαν στο μηδέν. Στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος που έδωσε, ενώ προηγείτο με 3-2, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δέχθηκε γκολ «μαχαιριά» από τη Σαουθάμπτον, χάνοντας το τρίποντο μέσα από τα χέρια της.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός για τον αγώνα στο Όλντ Τράφορντ είναι ο τραυματίας Γκιλμούρ.

Προϊστορία: Πλούσια η προϊστορία των Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι, αφού μιλάμε για δύο ομάδες που θεωρούνται από τις μεγάλες της Αγγλίας. Σε 11 μεταξύ τους αναμετρήσεις η Μάντσεστερ μετρά 5 νίκες, έναντι 2 της Τσέλσι, ενώ άλλες 4 έληξαν ισόπαλες.

11.08.19 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 4 : 0
28.04.19 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 1 : 1
25.02.18 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 2 : 1
16.04.17 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 2 : 0
28.12.15 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 0 : 0
26.10.14 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 1 : 1
26.08.13 Premier League Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Τσέλσι 0 : 0