Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Νίκη χρυσάφι και Πρωτοχρονιά στην κορυφή

Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν την Άστον Βίλα με 2-1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε με τον καλύτερο τρόπο το ποδαρικό της στο 2021. Οι κόκκινοι διάβολοι επικράτησαν με 2-1 της αξιόμαχης Άστον Βίλα και σκαρφάλωσαν στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League, όπου συγκατοικούν πλέον με την Λίβερπουλ στους 33 πόντους. Από την άλλη, οι Βίλανς, οι οποίοι πάλεψαν σε ένα ματς υψηλού τέμπου και δυσκολίας, έμειναν στην 6η θέση με 26 βαθμούς.

Το παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά είχε καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες φρόντισαν να δείξουν από την αρχή τις επιθετικές τους αρετές. Στο 2ο λεπτό μόλις απείλησαν οι κόκκινοι διάβολοι με σουτ του Μπρούνο Φερνάντες που απέκρουσε ο Μαρτίνες.

Στο 13ο λεπτό οι Βίλανς απάντησαν με πλασέ του ΜακΓκίν, το οποίο είχε σκοπό να αιφνιδιάσει τον Ντε Χέα που απέκρουσε. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσπαθούν να δημιουργήσουν κινδύνους με την Γιουνάιτεντ να χάνει ευκαιρία στο 37' με πλασέ του Μπρούνο Φερνάντες.

Εν τέλει, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα στο σκορ. Ο Γουάν-Μπιζάκα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Μινγκς δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μαρσιάλ με κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυνατό ρυθμό και την Άστον Βίλα να απειλεί σε τρεις περιπτώσεις. Πρώτα στο 51' με τον Κας, στη συνέχεια με τον Γουότκινς στο 52' και έπειτα με τον Ελ Γκάζι στο 54'. Εν τέλει οι Βίλανς κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο ξεχασμένος Γκρίλις από τα αριστερά πέρασε την σέντρα Τραορέ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 58ο λεπτό.

Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να χαρούν το γκολ τους. Στο 60' ο Μάικλ Όλιβερ υπέδειξε πέναλτι για ανατροπή του Πογκμπά στην περιοχή από τον Λουίς. Ως συνήθως, ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 2-1 στο 62ο λεπτό.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει εξαιρετικό ρυθμό και μετά το 2-1 χαρίζοντας μας αρκετές ευκαιρίες. Στο 72' ο Ντε Χέα έδιωξε σε σουτ του Ελ Γκάζι, ενώ αργότερα ο Γουότκινς πήρε μία άστοχη κεφαλιά σε σέντρα του Γκρίλις.

Στο 77ο λεπτό η Γιουνάιτεντ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε ένα όμορφο σουτ, με τον Μαρτίνες να απομακρύνει και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τις προσπάθειες με σουτ του Ράσφορντ στο ίδιο λεπτό.

Η Άστον Βίλα δεν το έβαλε κάτω, όμως δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ. Στο 90+3' έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Ντε Χέα να απομακρύνει με δυσκολία ένα μακρινό σουτ του Κας. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πανηγυρίζουν για ένα χρυσό τρίποντο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπιζάκα, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί, Σο, Πογκμπά, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Μπρούνο Φερνάντες, Μαρσιάλ, Ράσφορντ

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κονσά, Μινγκς, Τάργκετ, ΜακΓκιν, Λουίς, Τραορέ, Γκρίλις, Ελ Γκαζί, Γουότκινς

Πηγή: sport24.gr

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση