Μαν. Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 1-1: Δεν -Χ-άρηκε κανείς (vid)

Κακό 1ο ημίχρονο, πολύ καλύτερο 2ο

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ στο Old Trafford στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Premier League. Η ομάδα του Σόλσκιερ προηγήθηκε στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου με τον Μακτόμινεϊ, ωστόσο το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ έδωσε το πόντο στους «κανονιέρηδες». Πλέον η Άρσεναλ πάει στην 4η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η Γιουνάιτεντ στην 10η με 9.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς κάποια αξιόλογη στιγμή. Το θέαμα ήταν πολύ κακό, ενώ χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως είδαμε την πρώτη καλή φάση στον αγώνα στο 29ο λεπτό, για τους γηπεδούχους με τον Περέιρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Λένο μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

Στο 31’ η Άρσεναλ απείλησε με τον Πεπέ, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ήταν εντελώς άστοχο. Στο 35’ ο Πεπέ έκανε νέο σουτ, με τον Ντε Χέα ωστόσο να μαζεύει εύκολα.

Στο 44ο λεπτό τα σουτ των Σάκα-Γκεντουζί ανάγκασαν τον Ντε Χέα σε διπλή επέμβαση.

Με το τέλος του 1ου ημιχρόνου ο Μακτόμινεϊ έπιασε φοβερό σουτ από το γύρισμα του Ράσφορντ και έκανε το 1-0 για την Γιουνάιτεντ.

Β’ Ημίχρονο

Με περισσότερη διάθεση μπήκε στο 2ο μέρος η Άρσεναλ, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με τον Τορέιρα μόνο του στην περιοχή να μην βρίσκει καλά την μπάλα, σπαταλώντας μια καλή ευκαιρία.

Στο 58’ η ομάδα του Έμερι έκανε το 1-1. Αρχικά από το λάθος του Τουανζέμπε, ο Σάκα έβγαλε ολομόναχο τον Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος πλάσαρε άψογα τον Ντε Χέα.

Στο 64’ ο Πογκμπά έπιασε πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ, αλλά για λίγο δεν βρήκε εστία. Στο 70’ από εκτέλεση κόρνερ του Γιανγκ, ο Μακτόμινεϊ έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και οι έτσι οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1.

Διακριθέντες:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Πολύ καλό ματς σε γενικές γραμμές από τον Τουανζέμπε, παρόλο που φέρει ευθύνη στο 1-1 της Άρσεναλ. Καλός και ο Ντε Χέα με τις επεμβάσεις του, ειδικότερα την διπλή πριν το 1-0 της ομάδας του.

Άρσεναλ: Το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ έδωσε τον πόντο στην ομάδα του, ενώ ο Γκεντουζί ήταν ο ηγέτης στο χώρο του κέντρου, παρά το νεαρό της ηλικίας του.

Απογοήτευσαν:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Πολύ μέτριο ματς από τον Λίνγκαρντ, ενώ ο Πογκμπά φάνηκε ανέτοιμος μετά την επιστροφή του από τραυματισμό που τον είχε αφήσει εκτός δράσης.

Άρσεναλ: Κακά τελειώματα από τον Πεπέ, είχε τις ευκαιρίες για κάποιο γκολ.

Κοουτσάρισμα:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Παρόλο που ισοφαρίστηκε η ομάδα του, εντούτοις είχε τις ευκαιρίες για ένα 2ο γκολ αλλά δεν το βρήκε ποτέ και παραμένει στην μέση της βαθμολογίας.

Άρσεναλ (Έμερι): Ήθελε την νίκη για να πάει στην 3η θέση, δεν τα κατάφερε και έτσι οι κανονιέρηδες παραμένουν χωρίς νίκη στην έδρα της Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα από το 2006.

Διαιτησία ( Kevin Friend): Ο επόπτης ακύρωσε λανθασμένα το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αλλά πάλι καλά που υπάρχει το VAR…

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Τουανζέμπε, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γιανγκ, Μακτόμινεϊ, Πογκμπά, Περέιρα (Γρίνγουντ 74'), Λίνγκαρντ (Περέιρα 74'), Τζέιμς, Ράσφορντ.

Άρσεναλ: Λένο, Τσέιμπερς, Σωκράτης, Λουίζ, Κολάσινατς, Γκεντουζί, Τσάκα, Τορέιρα (Θεμπάγιος 55'), Πεπέ (Νέλσον 75'), Ομπαμεγιάνγκ, Σάκα (Γουίλοκ 79').

Σκόρερς: Μακτόμινεϊ / Ομπαμεγιάνγκ

Κίτρινες Κάρτες:  Ράσφορντ, Περέιρα, Γιανγκ, Λίνγκαρντ / Τσέιμπερς, Τσάκα