Έβαλε... φρένο στη Γιουνάιτεντ ο Βάρντι! (vid)

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πάρει ενδέκατο σερί διπλό

Ντέρμπι με τα όλα του στο «King Power Stadium», όπου η Λέστερ και η Γιουνάιτεντ έμειναν στο 2-2 και πλέον η Λίβερπουλ έχει την ευκαιρία να τους ξεφύγει.

Στα 70 μόλις δευτερόλεπτα, ο Φερνάντες σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ράσφορντ έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής, ενώ στο 8’ o Ντε Χέα έκανε τραγικό λάθος αλλά η άμυνα της Γιουνάιτεντ πρόλαβε τον Μπαρνς.
Και τελικά στο 23ο λεπτό ο Φερνάντες τσίμπησε πανέξυπνα για τον Ράσφορντ που πλάσαρε από κοντά για το 0-1. Ωστόσο στο 31ο λεπτό ο Μπαρνς βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με όμορφο σουτ έκανε το 1-1.

Στο 37ο λεπτό η Γιουνάιτεντ απείλησε με κεφαλιά του Μπρούνο Φερνάντες, ενώ στο 60’ ο Τίλεμανς έκανε τραγικό λάθος στο κέντρο, ο Φρεντ έκλεψε κι έδωσε με τη μία στον Ράσφορντ κι εκείνος πλάσαρε από κοντά αλλά ο Σμάιχελ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ράσφορντ πέρασε νέα κάθετη στον Μαρσιάλ και ο Γάλλος έφυγε μόνος στην κόντρα και πλάσαρε σωστά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 70ο λεπτό μετά από στημένη φάση ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 79’ ο Καβάνι έβγαλε κάθετα στον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος με άψογο πλασέ έκανε το 1-2.

Κι όμως στο 85’ ο Αγιόθε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βάρντι με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-2. Μάλιστα στο 90+3’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Γιουνάιτεντ, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Αγιόθε που αιφνιδιάστηκε κι έχασε πιθανή ευκαιρία.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Έβανς, Καστάιν, Τζάστιν, Φοφανά, Εντιντί, Μπαρνς, Τίλεμανς, Ολμπράιτον (81’ Αγιόθε Πέρεθ), Μάντισον, Βάρντι

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Λίντελεφ (66’ Τουανζέμπε), Μπεϊγί, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Τζέιμς (54’ Πογκμπά), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (75’ Καβάνι)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση