Διπλό με ανατροπή... ξανά για τη Γιουνάιτεντ (vid)

Το έφερε τούμπα με φοβερό γκολ του Πογκμπά

Φτιαγμένη για τίτλο η φετινή Γιουνάιτεντ, που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Φούλαμ, νίκησε με 2-1 στο Λονδίνο κι έπιασε και πάλι κορυφή. Φοβερό το γκολ του Πογκμπά.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Ανγκισά πέρασε όμορφα κάθετα στον Λούκμαν, που από δεξιά πλάσαρε τον Ντε Χέα για το 1-0.

Ωστόσο στο 21’ το σουτ του Φερνάντες βρήκε στο δοκάρι, η φάση συνεχίστηκε και ο Πορτογάλος σέντραρε από αριστερά, με τον Αρεολά να χάνει την μπάλα και τον Καβάνι να πλασάρει από κοντά για το 1-1.

Στο 23’ ο Αρεολά έσωσε μετά από σουτ του Φερνάντες, ενώ στο 29’ ο Τετέ έβαλε σωτήρια την κόντρα σε γύρισμα του Μαρσιάλ και στο 30’ η κεφαλιά του Μαγκουάιρ πέρασε λίγο έξω. Στο 38ο λεπτό το σουτ του Καβαλέιρο πέρασε λίγο έξω και στο 43’ η κεφαλιά του Μαρσιάλ δε βρήκε στόχο.

Στο 53ο λεπτό ο Ντε Χέα έσωσε μετά από σουτ του Λούκμαν, ενώ στο 25’ ο Πογκμπά με απίθανο σουτ από τα 25 μέτρα έκανε το 1-2.

Στο 68ο λεπτό ο Αρεολά πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Καβάνι και στο 76’ ο Ντε Χέα είπε όχι σε σουτ του Καμαρά ενώ στο 84’ ο Μίτροβιτς πλάσαρε άστοχα από το πέναλτι. Μάλιστα στο 90+3’ ο Μπεϊγί παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

ΦΟΥΛΑΜ: Αρεολά, Τετέ, Μπράιαν, Άντερσεν, Άινα (83’ Μίτροβιτς), Ανταραμπιόγο, Ριντ, Λόφτους Τσικ, Ανγκισά (79’ Λεμινά), Καβαλέιρο (71’ καμαρά), Λούκμαν

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Μπεϊγί, Μαγκουάιρ, Σο, Γουάν Μπισάκα, Πογκμπά, Φρεντ, Φερνάντες (90+5’ Μάτιτς), Καβάνι, Μαρσιάλ (85’ ΜακΤόμινεϊ), Γκρίνγουντ (85’ Ράσφορντ)

Πηγή: aek365.org