Σόκαρε τη Γιουνάιτεντ στο 99' και βλέπει Ευρώπη η Μπράιτον!

Με buzzer beater πέναλτι του ΜακΆλιστερ σόκαρε στο 99' τη Μάντσεστερ

«Σκότωσε» τη Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις και μπήκε δυνατά στο κόλπο για Ευρώπη η Μπράιτον! Η ομαδάρα του Ντε Τζέρμπι άντεξε στην πίεση των «κόκκινων διαβόλων» και με λυτρωτή τον ΜακΆλιστερ που ευστόχησε στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων από την άσπρη βούλα επικράτησε 1-0 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της Premier League.

Δυσκολεύει τη ζωή της και την υπόθεση Champions League η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που μετά τη νίκη κόντρα στην Άστον Βίλα, προδόθηκε από την κακή αντίδραση του Σο που υπέπεσε στην παράβαση «κρεμώντας» την ομάδα του. Στους 63 βαθμούς και την 4η θέση το σύνολο του Τεν Χάαχ μετά από 33 ματς.

Ανέβηκαν στην 6η θέση οι «γλάροι» και συγκεντρώνουν μεγάλες πιθανότητες να πάρουν το εισιτήριο για το Europa League της επόμενης σεζόν, καθώς μείωσαν τη διαφορά τους από την 5η Λίβερπουλ στους τέσσερις βαθμούς.

H πρώτη φάση της αναμέτρησης ήρθε μόλις στο 4' για τους γηπεδούχους με τον Μιτόμα να σουτάρει από μέση απόσταση και τον Ντε Χέα να αποκρούει εντυπωσιακά. Έπειτα από 25 λεπτά η Γιουνάιτεντ «απάντησε» με τον Ράσφορντ να κάνει μια όμορφη ατομική ενέργεια, όμως το σουτ που εξαπέλυσε σταμάτησε στον Στιλ. Στο 39' ο Μαρσιάλ πήρε την κάθετη πάσα από τον Ράσφορντ όμως ο Στιλ απέκρουσε το πλασέ του Γάλλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε ακόμη πιο σκληρό με την Γιουνάιτεντ να χάνει μοναδική ευκαιρία με το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες στο 68' όμως ο Στιλ ήταν και πάλι εκεί. Ο χρόνος κυλούσε και οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με το 0-0 όμως στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σο στην προσπάθεια του να απομακρύνει βρήκε την μπάλα με το χέρι με τον Μάρινερ να υποδεικνύει το πέναλτι έπειτα από χρήση του VAR.

O MακΆλιστερ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ντε Χέα και λύτρωσε την Μπράιτον δίνοντας της την νίκη με σκορ 1-0 και το δικαίωμα να ελπίζει για έξοδο στην Ευρώπη.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Τελευταία Ενημέρωση