Σίφουνας Λίβερπουλ πέρασε από το Λιντς! (vid)

Έπιασαν κορυφή οι «κόκκινοι»

Η Λίβερπουλ εμφανίστηκε... αγριεμένη μετά τη διακοπή, καθώς επικράτησε άνετα 3-0 της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ», η χαρά των «κόκκινων», ωστόσο, επισκιάστηκε από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Χάρβεϊ Έλιοτ (δες εδώ)!

Ο Πασκάλ Στρούικ, θυμίζουμε, έκανε ένα άσχημο τάκλιν στο 58ο λεπτό πάνω στον πιτσιρικά, ο οποίος αποχώρησε με το φορείο, ενώ αποβλήθηκε ο Ολλανδός αμυντικός! Άμεσα όλοι κατάλαβαν πως κάτι πολύ σοβαρό έχει συμβεί και σάστισαν, με τον Σαλάχ, για παράδειγμα, να «τρελαίνεται», φωνάζοντας το ιατρικό επιτελείο, τον Κλοπ να μην μπορεί να κοιτάξει και τον Τσιμίκα να τραβάει τα μαλλιά του!
Από εκεί και πέρα, σε ό,τι έχει να κάνει με το παιχνίδι, η Λίβερπουλ είχε 28 τελικές, και θα μπορούσε να πετύχει πολλά περισσότερα γκολ!

Ο Σαλάχ στο 20ό λεπτό από ασίστ του Αλεξάντερ-Άρνολντ (που ξεπέρασε τις συνολικές ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο στην Premier League) άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ, με τον Αιγύπτιο να γίνεται ο 5ος ταχύτερος με 100 τέρματα στο αγγλικό πρωτάθλημα! Οι υπόλοιποι κατά σειρά είναι οι Σίρερ (σε 124 ματς), Κέιν (141 ματς), Αγουέρο (147 ματς) και Ανρί (160 ματς). Επιπλέον, έγινε ο 30ός στα χρονικά της Premier που έφτασε την... 100άρα!

Με την έναρξη του β' 45λέπτου, και συγκεκριμένα στο 50', ο Φαμπίνιο από κοντά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και μια πρώτη κεφαλιά του Φαν Ντάικ διπλασίασε τα τέρματα της Λίβερπουλ, με τον Μανέ στις καθυστερήσεις με γυριστό σουτ να «γράφει» το τελικό 3-0 -και ενώ σε όλο το ματς είχε χάσει τα... άχαστα!