Με το δεξί στο Europa League... μέσω ανατροπής η Λίβερπουλ!

Με ολοκληρωτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Λίντσερ

Γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Europa League η Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 3-1 της Λίντσερ στην Αυστρία για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου, σε ένα ματς που έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, είχε την ποιότητα και πήρε στο τέλος τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Νούνιες, Ντίαζ και Σαλάχ, ενώ το τέρμα που άνοιξε το σκορ για τη Λίντσερ πέτυχε ο Φλέκερ.
Η Λίντσερ μπήκε διαβασμένη στο παιχνίδι, αιφνιδίασε το φαβορί της αναμέτρησης και στο 14’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Φλέκερ υποδέχτηκε την μπάλα και με μια βολίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κέλεχερ για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο οι reds βελτιώθηκαν αισθητά και στο 22’ ο Τσιμικάς προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι. Η αγγλική ομάδα είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει την κυριαρχία της σε γκολ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 56’ ο Νούνιες με εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία για το 1-1.

Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα (63’) οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον… ύπνο τη Λίντσερ και ο Ντίας με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για το 2-1.

Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Μοχάμεντ Σαλάχ με χαμηλό τελείωμα εντός περιοχής, με τη Λίβερπουλ να μπαίνει με το δεξί στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

7ος όμιλος:

Στον 7ο γκρουπ του Europa League, η Ρόμα ήταν ανώτερη της Σερίφ Τιρασπόλ και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Ιταλοί έκαναν το 1-0 μετά το αυτογκόλ του Γκάμπι Κίκι και πήγαν στα αποδυτήρια με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Η ομάδα από τη Μολδαβία στο δεύτερο μέρος κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τον Τοβάρ, αλλά ο Λουκάκου στο 65' ήταν εύστοχος και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο.

Από την άλλη και η Σλάβια Πράγας κατάφερε να πάρει το «διπλό», νικώντας με 2-0 τη Σερβέτ. Ο Λούκας Μάζοπουστ άνοιξε το σκορ στο 32' και ο Όγκμπου στο 58' «διπλασίασε» τα τέρματα της ομάδας του, με τους Τσέχους να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα στην πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση της σεζόν.

8ος όμιλος:

Με υπερηχητική εμφάνιση η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε εύκολα με 4-0 στην έδρα της τη Χάκεν για την πρεμιέρα του 8ου γκρουπ του Europa League. Οι Γερμανοί μπήκαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι και στο 16' ο Βιρτς άνοιξε το σκορ, ενώ έξι λεπτά αργότερα (16') ο Αντλί «διπλασίασε» τα τέρματα για την ομάδα του.

Στο 66΄ο Βίκτορ Μπονιφάς έκανε το 3-0, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Χόφμαν, σε ένα εύκολο απόγευμα για το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο.

Στο Αζερμπαϊτζάν, η Καραμπάχ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μόλντε, νικώντας με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Λεάντρο Αντράντε στο 55'.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Τελευταία Ενημέρωση