«Έμφραγμα» από το… VAR για τη Λίβερπουλ (vid)

Η Μπράιτον την υποχρέωσε σε ισοπαλία

Γκέλα ολκής για τη Λίβερπουλ, που κόλλησε στο 1-1 στην έδρα της Μπράιτον, η οποία σκόραρε στο 90+3’ με πέναλτι.

Στο 2ο λεπτό ο Ζότα έφυγε στην κόντρα από αριστερά και προσπάθησε να βρει τον Σαλάχ αλλά ο Μαρτς έκοψε σωτήρια ενώ στο 3΄ο Φαμπίνιο βρήκε κάθετα τον Αιγύπτιο, που κοντρόλαρε με το στήθος και σούταρε με τη μία αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 10ο λεπτό μετά από κάθετη του Μοπέ, ο Κόνολι έφυγε μόνος του απέναντι στον Άλισον, αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 13’ ο Άλισον βγήκε πολύ μακριά από την περιοχή του και πρόλαβε τον Κόνολι.

Μάλιστα στο 19ο λεπτό ο Ουίλιαμς, πήγε άτσαλα πάνω στον Κόνολι, του έκανε πέναλτι αλλά ο Μοπέ αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο 33ο λεπτό το διαγώνιο σουτ του Τροσάρ, πέρασε λίγο έξω και στην κόντρα ο Φιρμίνο έδωσε κάθετα στον Σαλάχ που έφυγε σαν σφαίρα και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ.

Στο 55ο λεπτό, ο Άλισον έσωσε μετά από σουτ του Γουέλμπεκ, ενώ στο 60’ ο Ντιόγκο Ζότα έκανε φοβερή ενέργεια στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 0-1.

Στο 81ο λεπτό μετά από γύρισμα του Μαρτς από αριστερά, ο Ρόμπερτσον παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, ενώ στο 83’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκοτσέζου, ο Μανέ με κεφαλιά σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Όμως στο 90ο λεπτό ο Ρόμπερτσον έκανε πέναλτι στον Γουέλμπεκ, ο ρέφερι το έδωσε μετά από χρήση του VARκαι ο Γκρος έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Φέλτμαν, Γουέμπστερ, Ντανκ, Γουάιτ, Γκρος, Μαρτς, Μπισουμά. Γουέλμπεκ, Κόνολι (63’ Λαλάνα, 71’ Τζαχανμπάκς), Μοπέ (25’ Τροσάρ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Φίλιπς, Μίλνερ (74’ Τζόουνς), Ν.Ουίλιαμς (46’ Χέντερσον), Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Μιναμίνο, Ζότα, Σαλάχ (64’ Μανέ), Φιρμίνο

Πηγή: aek365.org