Γλίτωσε με αυτογκόλ η Μπράιτον (vid)

Ισοπαλία με Κρίσταλ Πάλας για την Πρέμιερ Λιγκ

Παρότι ήταν καλύτερη η Μπράιτον χρειάστηκε ένα αυτογκόλ για να γλιτώσει την ήττα από την Πάλας με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Στο 10ο λεπτό ο Τροσάρ εκτέλεσε από πολύ καλή θέση με τον Μπάτλαντ να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Ο Μοπέ στο 20' αστόχησε σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 36' το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει μια φάση όπου ο Χιούζ έκανε κεφαλοκλείδωμα στον Βέλτμαν. Ο διαιτητής είδε το βίντεο και έδωσε πέναλτι στην Μπράιτον. Το εκτέλεσε ο Γκρος με τον Μπάτλαντ να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά την εκτέλεση του η Μπράιτον σκόραρε με τον Μοπέ αλλά το VAR έδειξε επιθετικό φάουλ στο γκολκίπερ της Πάλας. Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος (47') η Μπράιτον είχε δοκάρι σε τακουνάκι του Μόντερ. Στο 48΄ο Γουέμπστερ λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ αλλά ο Σάντσες αντέδρασε σωστά. Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν εντυπωσιακά με τον Μόντερ να σουτάρει και τον Μπάτλαντ να διώχνει.

Η Πάλας πάγωσε το γήπεδο στο 69' όταν ο Γουόρντ έκανε ωραία ενέργεια και έκοψε στον Γκάλαχερ ο οποίος έγραψε το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87' όταν ο Άντερσεν επιχείρησε να κόψει με προβολή και πέτυχε αυτογκόλ. Στο 93' ο Γουέλμπεκ είχε μεγάλη ευκαιρία να τους δώσει τη νίκη.