Έκανε σεφτέ η Νότιγχαμ Φόρεστ!

Έκαμψε την αντίσταση της Σέφιλντ με γκολ στο 90’

Αγχώθηκε κόντρα στη μαχητική Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά επικράτησε 2-1 με γκολ στο 90’ και χρυσό σκόρερ τον Κρις Γουντ, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier League η Νότιγχαμ Φόρεστ!

Με τον ιδιοκτήτη της, Βαγγέλη Μαρινάκη, να βρίσκεται στα επίσημα του «City Ground» για να παρακολουθήσει από κοντά το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της ομάδας για τη νέα σεζόν, η Νότιγχαμ μπήκε πολύ δυνατά και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε (3'), μετά από σέντρα του Οριέ και άψογη κεφαλιά του Αβονίγι!

Σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, είχαν την κατοχή και έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ με Τζόνσον (32’) και Γκιμπς-Γουάιτ (45’), ωστόσο είδαν τη Σέφιλντ να ισοφαρίζει με την έναρξη του δευτέρου μέρους (48’), όταν ο Χάμερ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» της εστίας με φανταστικό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής!

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι πήραν πρωτοβουλίες και είχαν ευκαιρία να σκοράρουν ξανά με τον Σόουζα στο 53’, ενώ στο 56’ ο Αβονίγι έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σαφώς βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο η Σέφιλντ, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 79’, με τον Τέρνερ να νικά σε τετ-α-τετ με τον Τραορέ, πριν η Νότιγχαμ πάρει τελικά τη νίκη στο 90’, με τον Γουντ να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Οριέ και να «γράφει» το τελικό 2-1 με πανέμορφη κεφαλιά!

Έτσι, η Νότιγχαμ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Premier, μετά την ήττα της με 2-1 από την Άρσεναλ στην πρεμιέρα, ενώ η Σέφιλντ έμεινε χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές.