Κόλλησε στο «Ταρφ Μουρ» η Έβερτον (vid)

Εξήλθε ισόπαλη κόντρα στην Μπέρνλι

Μία ακόμη γκέλα για την Έβερτον, που μετά από το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στη σεζόν, ξεκίνησε να κατρακυλά. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι κόλλησε στο 1-1 στην έδρα της, προτελευταίας, Μπέρνλι και μετρά μόλις μία νίκη στα 7 τελευταία της ματς.

Στο 3ο μόλις λεπτό, η Μπέρνλι πίεσε ψηλά ο Ντουκουρέ έκλεψε κι έδωσε στον Μπρέιντι που με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.

Στο 13ο λεπτό ο Πόουπ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κοντινή προβολή του Κάλβερτ Λιούιν και ένα λεπτό μετά είπε όχι και σε σουτ του Ιβόμπι από δεξιά. Στο 42ο λεπτό η Μπέρνλι άγγιξε το 2ο γκολ αλλά ο Πίκφορντ βγήκε σωτήρια κι έσωσε προ του Γουντ αλλά στο 45+3’ ο Ριτσάρλισον έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Κάλβερτ Λιούιν με προβολή εξ επαφής, έφερε στα ίσα το σκορ.

Στο 51ο λεπτό ο Πόουπ απέκρουσε εντυπωσιακά το φαλτσαριστό σουτ του Χάμες, ενώ στο 78’ το σουτ του Μπράουνχιλ από το πέναλτι, κόντραρε και πέρασε λίγο έξω.

Στο 82ο λεπτό ο Ριτσάρλισον έβγαλε κάθετα στον Κάλβερτ Λιούιν, που από αριστερά έκανε το πλασέ αλλά ο Πόουπ είχε βγει και πρόλαβε με τα πόδια, ενώ στο 83’ μετά από κόρνερ ο Γουντ πήρε την κεφαλιά και ο Πίκφορντ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Μάλιστα στο 90’ ο Χάμες έβγαλε μαγική κάθετη και ο Σίγκουρντσον πλάσαρε όμορφα από το πέναλτι αλλά ο Πόουπ έσωσε και πάλι εντυπωτικά με τα πόδια.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Μι, Ταρκόβσκι, Τέιλορ, Γουέστγουντ, Μπρέιντι (86’ Μπένσον), Μπράουνχιλ, Ροντρίγκες (75’ Μπαρνς), Γουντ, ΜακΝέιλ

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Γκόντφρεϊ, Κιν, Μίνα, Άλαν (89’ Τοσούν), Ντελφ (28’ Γκόμες), Ντουκουρέ (81’ Σίγκουρντσον), Χάμες Ροντρίγκες, Ιβόμπι, Ριτσάρλισον, Κάλβερτ Λιούιν

Πηγή: aek365.org