«Ζωγράφισε» στο Γουότφορντ και ανέβηκε τέταρτη η Άρσεναλ! (vid)

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους «κανονιέρηδες»

Σπουδαία νίκη -τέταρτη στην σειρά- για την Άρσεναλ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της Γουότφορντ, για την 28η αγωνιστική της Premier Legaue και ανέβηκε στην τέταρτη θέση, όντας στο +1 και με δύο παιχνίδια λιγότερα από την πέμπτη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το παιχνίδι ήταν, πρακτικά, ένας… διαγωνισμός πολύ όμορφων τερμάτων. Με τους «κανονιέρηδες» να ξεκινούν με γκολ από τα αποδυτήρια και τον Μάρτιν Έντεγκαρντ να σκοράρει με ωραίο πλασέ μόλις στο 5’.

Οι «σφήγκες» δεν χρειάστηκαν πάρα έξι λεπτά, για να απαντήσουν με το εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Κούτσο Ερνάντεζ να διαμορφώνει το 1-1…

Η Άρσεναλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, ανεβάζοντας το… επίπεδο, καθώς ο Αλεξάντρ Λακαζέτ τροφοδότησε με «τακουνάκι» τον Μπακάγιο Σάκα, ο οποίος έστειλε… συστημένη την μπάλα στα δίχτυα του Μπεν Φόστερ, για το 1-2 στο 30’!

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να ακολουθήσουν την… πεπατημένη και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκάμπριελ Μαρτινέλι να τους δίνει αέρα δύο τερμάτων, με τους Έντεγκαρντ και Λακαζέτ να συνεργάζονται προτού ο πρώτος… κάνει σεφτέ για το 2022 και το 1-3 στο 52ο λεπτό.

Η συνέχεια βρήκε την Άρσεναλ να ελέγχει το παιχνίδι, έχοντας και δοκάρι σε προσπάθεια του Έντι Ενκετιά, στο 81’.

Ενώ, δύο λεπτά μετά, κόντρα στην ροή του αγώνα, η Γουότφορντ κατάφερε να μειώσει σε 2-3, με το γκολ του Μούσα Σισοκό, αλλά χωρίς να κάνει και την ολική επαναφορά.