Ξανά κορυφή με επιβλητική πεντάρα στη Νότιγχαμ η Άρσεναλ! (vid)

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ η Άρσεναλ

Εντυπωσιακή Άρσεναλ, ποδοπάτησε με 5-0 τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Έμιρεϊτς» του Λονδίνου, ξεπερνώντας ξανά τη Μάντσεστερ Σίτι και επιστέφοντας στην κορυφή της Premier League!

Έτσι, η Άρσεναλ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ισοπαλία στην έδρα της Σαουθάμπτον και τη μεσοβδόμαδη ήττα από την Αϊντχόφεν, ενώ μοναδικό μελανό σημείο του παιχνιδιού για τους «κανονιέρηδες», η αποχώρηση του Σάκα με τραυματισμό, στο 24ο κιόλας λεπτό.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στο 5ο λεπτό, μετά από υπέροχη σέντρα του Σάκα και δυνατή κεφαλιά του Μαρτινέλι, στην κίνηση! Ο Μαρτινέλι έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά ο Λόντι έδιωξε πάνω στην γραμμή.
Η ομάδα του Αρτέτα πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49'), με ωραία προσποίηση και διπλή προσπάθεια του Νέλσον, ο οποίος τελικά σκόραρε για το 2-0. Μάλιστα, στην αμέσως επόμενη φάση (51'), ο Νέλσον σκόραρε ξανά, μετά από ατομική ενέργεια και ασίστ του Ζεσούς, πριν ο Παρτέι «ζωγραφίσει» με γκολάρα το 4-0! Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Όντεγκαρντ στο 78', με επίσης όμορφο τελείωμα.