Θλιβερή Άρσεναλ, έφυγε με άδεια χέρια από το Νιούκαστλ και χάνει το Champions League (vid)

Κατώτερη των περιστάσεων η Άρσεναλ

Άγγιξε το «σεντόνι», αλλά… Για 5η διαδοχική σεζόν η Άρσεναλ μένει -όπως όλα δείχνουν- εκτός Champions League, αφού ηττήθηκε 2-0 στην έδρα της Νιούκαστλ για την 37η αγωνιστική της Premier League κι έμεινε στο -2 από την 4η Τότεναμ.

Κι όλα αυτά ενώ τα «σπιρούνια» χρειάζονται απλά μια ισοπαλία στο εκτός έδρας με την υποβιβασμένη Νόριτς στο φινάλε του πρωταθλήματος, αφού ευνοούνται σε πιθανή ισοβαθμία με τους «κανονιέρηδες», που φιλοξενούν την Έβερτον.

Η ομάδα του Αρτέτα υπέστη δεύτερη διαδοχική ήττα και χάνει μέσα από τα χέρια της μια θέση στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση κι ενώ οι «καρακάξες» έκλεισαν με θετικό τρόπο τις φετινές εντός έδρας υποχρεώσεις τους.

Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έδειχναν περισσότερη διάθεση, παρότι δεν είχαν το ίδιο βαθμολογικό κίνητρο με την Άρσεναλ.

Η υπεροχή της Νιούκαστλ καρποφόρησε στο 55’, με τον Ζοέλιντον να γυρίζει από τα αριστερά και τον Γουάιτ να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Οι «καρακάξες» συνέχισαν να απειλούν και στο 79’ άγγιξαν το 2-0, ωστόσο ο Ραμσντέιλ έδιωξε το σουτ του Μέρφι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γουίλσον πήγε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, ωστόσο η προσπάθειά του από τα 40 μέτρα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Η νίκη των γηπεδούχων σφραγίστηκε στο 85’, σε μια φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, με τον Γκιμαράες να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα από την περιοχή για το 2-0.