Σούπερ Άρσεναλ, έσπασε... κατάρα οκτώ ετών κόντρα στη Σίτι και έπιασε κορυφή!

Με γκολ του Μαρτινέλι στο 86ο λεπτό, η Άρσεναλ επικράτησε 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι στο «Emirates»

«Οι... κατάρες είναι για να σπάνε», λέει ο θυμόσοφος λαός, με την Άρσεναλ να σπάει το βράδυ της Κυριακής (08/10) τη δική της ενάντια στη Μάντσεστερ Σίτι!

Σε ένα σκληρό παιχνίδι με αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα και... μπόλικη τακτική, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα πήρε το εντός έδρας ντέρμπι επί των «πολιτών» με σκορ 1-0 και «χρυσό» σκόρερ τον Μαρτινέλι στο 86ο λεπτό, πιάνοντας έτσι την Τότεναμ στην κορυφή της Premier League μετά το πέρας οκτώ αγωνιστικών!

Ένα αποτέλεσμα με το οποίο οι «κανονιέρηδες» έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί 15 αγώνων χωρίς νίκη απέναντι στη Σίτι στο πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας το πρώτο τους τρίποντο επί των πρωταθλητών Αγγλίας μετά από τον Γενάρη του 2015!
Από την άλλη, η Μάντσεστερ Σίτι, μετά και την ήττα σοκ από τη Γουλβς την περασμένη αγωνιστική, υπέστη για πρώτη φορά μετά τον Δεκέμβρη του 2018 δύο σερί ήττες στην Premier!

Το ματς:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς, ήταν ξεκάθαρο πως αμφότεροι οι προπονητές είχαν δώσει μεγάλη βαρύτητα στην ανασταλτική λειτουργία των ομάδων, αλλά και στο τακτικό κομμάτι. Η πρώτη που απείλησε ήταν η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία στο 5ο λεπτό έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία μετά από κόρνερ.

Αρχικώς, το αδύναμο γυριστό του Γκβάρντιολ στο δεύτερο δοκάρι έβγαλε με κεφαλιά πάνω στην γραμμή ο Ράις, ενώ, στην εξέλιξη της φάσης, ο Ακέ αστόχησε από πλεονεκτική θέση! Λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 17’, ο Ράγια παραλίγο να γίνει viral, όταν στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, καθυστέρησε αρκετά, με τον Άλβαρες να βάζει την προβολή και την μπάλα από την κόντρα να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

Από το 20ο λεπτό και μετά, το ματς απέκτησε μεγάλη ένταση και πολλά νεύρα, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Χαρακτηριστικό είναι πως στο 28’, ο Κόβατσιτς πήγε δυνατά στον αστράγαλο του Έντεγκααρντ, με το VAR να τσεκάρει τη φάση ακόμα και για κόκκινη, με τον Όλιβερ τελικώς να δείχνει την κίτρινη κάρτα.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Κροάτης, σε ένα σκληρό φάουλ «καρμπόν» με το πρώτο, αλλά με «θύμα» αυτή την φορά τον Ράις, δεν είδε – προς έκπληξη όλων – τη δεύτερη κίτρινη, με τον ρέφερι να μην δίνει τίποτα εν μέσω έντονων διαμαρτυριών των «κανονιέρηδων». Η μοναδική φάση των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο, στο οποίο και αντιμετώπισαν πολλά επιθετικά ζητήματα, ήταν στο 26ο λεπτό με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Ενκέτια να περνά ελάχιστα δίπλα από την εστία του Έντερσον.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η είσοδος του Μαρτινέλι αντί του Τροσάρ, άλλαξε άρδην την εικόνα της Άρσεναλ, η οποία έβγαλε διάθεση και ενέργεια στο παιχνίδι της, παίρνοντας, και μάλιστα με σχετική ευκολία, τα ηνία του αγώνα. Στο 50', ήρθε η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων με την κοντινή προβολή του Γουάιτ στο δεύτερο δοκάρι, ενώ, δευτερόλεπτα αργότερα, το διαγώνιο σουτ του Μαρτινέλι από τα αριστερά, σταμάτησε πάνω στον Βραζιλιάνο κίπερ της Σίτι.

Στο 58', ήταν η σειρά των «πολιτών» να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο δεύτερο 45λεπτο, με το σουτ του Άλβαρες μέσα από τη μεγάλη περιοχή να βρίσκει στα πολλά σώματα αμυντικών. Με εξαίρεση αυτή τη φάση, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, κρατώντας με άνεση τη Σίτι μακριά από τηνπεριοχή της. Στο 75', ο Έντεγκααρντ απείλησε από μακριά χωρίς τύχη, σε μια από τις λίγες φάσεις του αγώνα στο τελευταίο μισάωρο.

Και ενώ όλα έδειχναν πως δύσκολα θα αλλάξει η έκβαση του ματς, ήρθε στο 86ο λεπτό ο Μαρτινέλι, ο οποίος και με τη βοήθεια της τύχης, αφού η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Άκε και άλλαξε πορεία, να κάνει το 1-0 της Άρσεναλ και να βάλει «φωτιά» στις εξέδρες του «Emirates»!

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση