Πλησιάζει το... σεντόνι η Άρσεναλ! (vid)

Εκπληκτική κόντρα στην Νιούκαστλ η ομάδα του Έμερι

Όλο και πλησιάσει το Champions League η Άρσεναλ! Χωρίς να πατήσει γκάζι και έχοντας σκόρερ τους Ράμσεϊ και Λακαζέτ σε κάθε ημίχρονο, επικράτησε 2-0 της Νιούκαστλ και «σκαρφάλωσε» μόνη 3η.

Η Άρσεναλ είχε κατοχής μπάλας (ξεπερνώντας μέχρι και το 70% στο μεγαλύτερο διάστημα), δεν είχε ν' αντιμετωπίσει κάποια πίεση από τη Νιούκαστλ, όμως, ειχε την ουσία αφού μόλις στη δεύτερη καλή της στιγμή – αν και χρειάστηκε να περάσει ένα ημίωρο – βρήκε το γκολ για να μετουσιώσει την υπεροχή της. Με κινήσεις από τις πτέρυγες και κυρίως από αριστερά με τον Κολάσινατς, αλλά και με τον Εζίλ να κινείται σε αρκετούς χώρους πίσω από τον Λακαζέτ, οι «κανονιέρηδες» αρχικά έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα στο 13ο λεπτό, όμως, το γκολ του Ράμσεϊ δεν μέτρησε ποτέ για φάουλ του Παπασταθόπουλου στον Λεζέν. Ο Ουαλός χαφ, αφού δεν πιστώθηκε το γκολ σ' εκείνη τη φάση, το έκανε στο 30ο λεπτό! Αφού είχε μεσολαβήσει η πρώτη ευκαιρία της ομάδας του με μια κεφαλιά του Λακαζέτ που έφυγε άουτ, ήρθε το 1-0 στην πρώτη προσπάθεια direct επίθεσης από τον άξονα.

Ο αρχηγός της Άρσεναλ βρήκε τον «Λάκα», αυτός κλείστηκε από το διπλό μαρκάρισμα και ο Ράμσεϊ εκμεταλλεύτηκε την κόντρα για να σουτάρει χαμηλά με το αριστερό και να βάλει μπροστά τους Λονδρέζους. Η Νιούκαστλ δεν έδειχνε διάθεση να ρισκάρει ιδιαίτερα και να βγει στην επίθεση, όσο κι αν η άμυνα των «κανονιέρηδων» για κάποιο λόγο και δίχως να πρέπει, έδειχνε υπερβολική σιγουριά στην απομάκρυνση των κινδύνων. Ο Ροντόν έκανε κάποιες κινήσεις που θα μπορούσαν να προκαλέσουν ανησυχία, κατάφερε να ξεφύγει από τον Παπασταθόπουλο και να κάνει ένα σουτ που έδιωξε χαμηλά ο Λένο αφότου βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι «καρακάξες», ενώ, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ρίτσι με το κεφάλι πάνω στη γραμμή έδιωξε ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Λακαζέτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ίδια αδυναμία της Άρσεναλ να δημιουργήσει κάτι καλό μπροστά από την εστία του Ντουμπράβκα παρά τις προϋποθέσεις που είχε σε αρκετές περιπτώσεις, επιλέγοντας ξανά την αριστερή πλευρά για να πατάει στην περιοχή της Νιούκαστλ. Προκειμένου να γίνει αρκετά πιο απειλητική η ομάδα του, ο Ουνάι Έμερι, περίμενε μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου και μετά πέρασε στο ματς τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ ώστε να βοηθήσει στην επίτευξη ενός ακόμα γκολ που θα μπορούσε να ηρεμήσει πολύ περισσότερο την κατάσταση στο ματς. Ο Γκαμπονέζος προσπάθησε να συνεργαστεί άμεσα με τον κολλητό του, Λακαζέτ, ο Ράμσεϊ που ήταν ο κορυφαίος της Άρσεναλ αποχώρησε με ενοχλήσεις, με τον Έμερι να τον προστατεύει αμέσως και ο Ομπαμεγιάνγκ στο 73' από ωραία πάσα του Εζίλ στην περιοχή, ανάγκασε τον Ντουμπράβκα σε απόκρουση σε διαγώνιο σουτ. Μια απλή απάντηση από πλευράς Νιούκαστλ ήταν ένα μακρινό σουτ του Κι στο 80', με το σύνολο του Μπενίτεθ παρά το εύθραυστο σκορ να μην καταφέρνει να προκαλέσει κινδύνους. Το τελικό 2-0 ήρθε όταν πλέον οι «Λάκα» και «Όμπα» έκαναν εκπληκτικό 1-2 και ο Γάλλος με λόμπα νίκησε τον Ντουμπράβκα!

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση