Τον χαβά της η Άρσεναλ και περιμένει!

Χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι...

Έχει ξεχάσει τι σημαίνει ήττα η Άρσεναλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε… σβηστά με σκορ 2-0 της Λούτον για να παραμείνει για 10η σερί αγωνιστική αήττητη, ανεβαίνοντας προσωρινά πρώτη στη βαθμολογία της Premier League και πλέον περιμένει να δει τι θα κάνει την Πέμπτη η Λίβερπουλ.

Χωρίς ήττα μέσα στο 2024 οι «κανονιέρηδες», με την τελευταία να έρχεται από τη Φούλαμ στο «Κράβεν Κότατζ» την τελευταία ημέρα του 2023, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν στη ζώνη της παραμονής και με την πλάτη στον τοίχο, όντας στο -3 από τη σωτηρία.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η Άρσεναλ, μπήκε φουριόζα και πήρε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να ψάχνεται διαρκώς για το προβάδισμα το οποίο και βρήκε στο 24ο λεπτό με τον Χάφερτς να σερβίρει στον Έντεγκαρντ για το 1-0. Και η μεγάλη πίεση των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα η Άρσεναλ να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Χασιόκα να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Μικέλ Αρτέτα έκανε άψογη διαχείριση. Κράτησε μακριά από την περιοχή της τη Λούτον, μπορούσε να βρει και τρίτο γκολ, αλλά δεν το έκανε, παίρνοντας τελικά την 9η νίκη της στα 10 τελευταία παιχνίδια (έχει και την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής στο «Έτιχαντ»).

Στο άλλο ματς, Μπρέντφορντ και Μπράιτον έμειναν στο 0-0 με το τελικό αποτέλεσμα να χαλάει τους γηπεδούχους αφού έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, όντας πλέον στο +6.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τελευταία Ενημέρωση