Πήρε φόρα και… σώνεται η Λιόν

Ξέφυγε προσωρινά με +6 από τις θέσεις υποβιβασμού.

Έτοιμη για την παραμονή της η Λιόν. Η πάλαι ποτέ πρωταθλήτρια Γαλλίας νίκησε με ανατροπή 2-1 στην έδρα της προτελευταίας Μετς στο ματς με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1 και ξέφυγε με +6 από τη 16η θέση και τη Ναντ, με τα «καναρίνια» να παίζουν στην έδρα της Λοριάν το απόγευμα του Σαββάτου, ώστε να καταφέρουν να ξαναμειώσουν στο -3 και τους «λιονέ» να φτάνουν τις πέντε συνεχόμενες νίκες και να κατακτούν 15 βαθμούς σερί κι από ‘κει που βρίσκονταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας να ανεβαίνουν κοντά στη μέση του πίνακα.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έμειναν στο -5 από την παραμονή κι αρχίζουν να δυσκολεύουν τη ζωή τους στην προσπάθεια να βρίσκονται και τη νέα σεζόν στα μεγάλα «σαλόνια».

Η Μετς προηγήθηκε με τον Μικαουτάτζε στο 13’, ο Λακαζέτ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σε 1-1 κι ο Μπενραχμά στο 60’ χάρισε τη νίκη στους «λιονέ».