Παρί: Σήκωσε το πρώτο τρόπαιο της εποχής Ποτσετίνο

Επικράτησαν 2-1 της Μαρσέιγ στον τελικό.

Υπερπρωταθλήτρια Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν που νίκησε με 2-1 τη Μαρσέιγ στο «Stade Félix Bollaert-Delélis» της Λανς και κατέκτησε το τρόπαιο του Σούπερ Καπ Γαλλίας για δέκατη φορά στην ιστορία της και όγδοη συνεχόμενη, ενώ αυτή είναι η πρώτη κούπα των Παριζιάνων επί Μαουρίσιο Ποτσετίνο που καθίστε στον πάγκο της ομάδας για τρίτη φορά.

Ευκολότερη απ' ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα νίκη για την Παρί που θα μπορούσε να έχει καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου σκόραρε τρεις φορές (μέτρησε η μία), ενώ είχε κι ένα δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ μπήκε καλύτερα, απείλησε δύο φορές στην αρχή αλλά στη συνέχεια εξαφανίστηκε από τον αγωνιστικό χώρο κι εμφανίστηκε μόνο στο 89' που μείωσε σε 2-1, με τους Παριζιάνους να κρατούν εύκολα τη νίκη. Δέκατη κατάσταση για την Παρί που από το 2013 έχει πάρει στο σπίτι της το τρόπαιο μετρώντας συνεχόμενες κατακτήσεις.

Η Παρί είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 18' με τον Ντι Μαρία να εκτελεί ένα φάουλ από πλάγια θέση σαν κόρνερ και τον Ικάρντι με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 22' σκόραρε μετά από απίθανη κάθετη του Παρέδες και γύρισμα του Εμπαπέ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Εμπαπέ στην αρχή της φάσης. Στο 28' η Μαρσέιγ απείλησε με τον Καμαρά να βλέπει τον Νάβας εκτός θέσης και να επιχειρεί να τον νικήσει με σουτ από το κέντρο του γηπέδου, αλλά ο Κοσταρικανός κίπερ πρόλαβε μπλόκαρε. Ένα λεπτό αργότερα οι Παριζιάνοι σκόραραν για δεύτερη φορά, με τον Εμπαπέ, μετά από τρομερή μπαλιά του Μαρκίνιος αλλά το τέρμα και πάλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Εμπαπέ. Στο 39' η Παρί άνοιξε το σκορ με τον Ντι Μαρία να βγάζει σέντρα για τον Ικάρντι που πήρε την κεφαλιά, ο Μανταντά απέκρουσε αλλά όχι σταθερά και ο Αργεντινός επικριτικός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ακόμα μία ευκαιρία για την ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο, με τον Εμπαπέ ν' ανοίγει για τον Ικάρντι που με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μανταντά.

Η Μαρσέιγ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 53' με τον Τοβέν να κάνει ωραία ενέργεια από τα πλάγια και διαγώνιο σουτ που απέκρουσε ο Νάβας, όπως και στο 60' σουτ του Καλέτα-Τσαρ μετά από ωραία προσπάθεια του ίδιου. Στο 81' η Παρί απείλησε με σουτ του Παρέδες που πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Ικάρντι από τον Γιόχαν Πελέ, με τον Νεϊμάρ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-0. Στο 89' η Μαρσέιγ μείωσε με τον Τοβέν να γυρίζει για τον Παγιέ που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Κουρζαβά (65' Κιμπεμπέ), Παρέδες (88' Ντανίλο Περέιρα), Βεράτι, Ερέρα (90' Σανάμπρια), Ντι Μαρία (65' Νεϊμάρ), Ικάρντι (88' Κεν), Εμπαπέ

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά (45' Γιόχαν Πελέ), Σάκαϊ, Άλβαρο, Καλέτα-Τσαρ, Ναγκατόμο (65' Λιρόλα), Ρονγκιέρ (80' Ζερμέν), Μπουμπακάρ Καμρά, Παπέ Γκέιγ (56' Σανσόν), Τοβέν, Παγιέ, Ράντονιτς (56' Μπενεντέτο)

Πηγή: aek365.org