Πάει… τρένο στη Γαλλία η Μαρσέιγ

Νίκη με 2-1 επί της Μονακό για τη Μαρσέιγ

Έχει πάρει φόρα η Μαρσέιγ. Οι Μασσαλοί είχαν την ουσία και επικράτησαν 2-1 της Μονακό στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1 και σημείωσαν την έκτη συνεχόμενη νίκη εντός των συνόρων, λίγα 24ωρα μετά τον αποκλεισμό τους στην Ευρώπη. Όπου τερμάτισαν στην 4η θέση στον 3ο όμιλο του Champions League και δεν κατάφεραν να προκριθούν στο Europa League, όπου θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Βίλας-Μπόας ήταν τρομερά εύστοχη στα πρώτα λεπτά και ουσιαστικά έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη από το 13’, έχοντας δύο πρωταγωνιστές. Ο Μπενεντέτο σέρβιρε για τον Τοβέν στο πέμπτο λεπτό που σκόραρε με το κεφάλι. Οκτώ λεπτά μετά οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Αργεντινός πλάσαρε έπειτα από τη γλυκιά μπαλιά του Γάλλου από τα δεξιά με το αριστερό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά υπέρ τους την κατοχή της μπάλας, αλλά και περισσότερες τελικές, αλλά το μοναδικό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 79’ με πέναλτι του Μπεν Γεντέρ.