Μέσι και Εμπαπέ διέλυσαν τη Μαρσέιγ!

Θρίαμβος της Παρί Σεν Ζερμέν στη Μασσαλία!

Με τους Λιονέλ Μέσι και Κιλιάν Εμπαπέ να κυριαρχούν και να κάνουν ό,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο του «Βελοντρόμ», οι Παριζιάνοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στη Μαρσέιγ, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0 στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Ligue 1!

Τρίποντο με το οποίο η Παρί έφτασε τους 60 βαθμούς μετά το πέρας 25 αγωνιστικών, αφήνοντας την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ στη δεύτερη θέση και στο -8 από την κορυφή...

Ιστορικό παιχνίδι για τους δύο πρωταγωνιστές του ματς, καθώς με το δύο γκολ που πέτυχε ο Γάλλος επιθετικός έφτασε τα 200 τέρματα με τη φανέλα της Παρί, πιάνοντας τον Έντισον Καβάνι στην κορυφή της σχετικής λίστας του συλλόγου!

Από την άλλη, ο 35 Αργεντινός σούπερ σταρ σημείωσε ένα γκολ στην αναμέτρηση και έφτασε τα 700 τέρματα στην καριέρα του σε διασυλλογικό επίπεδο!

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Κιλιάν Εμπαπέ άνοιξε το σκορ για την Παρί στο 25ο λεπτό με ωραίο συρτό σουτ, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Λιονέλ Μέσι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι δύο αστέρες της Παρί αντάλλαξαν ρόλους, με τον Γάλλο να «σερβίρει» ετοιμο γκολ στον «Πούλκα» για το 2-0!

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 55ο λεπτό, με τον Αργεντινό να βγάζει μαγική πάσα με σκάψιμο της μπάλας πάνω από την αντίπαλη άμυνα (!) και τον Εμπαπέ να σουτάρει στην κίνηση από διαγώνια θέση για το τελικό 3-0!

ΛΙΓΚ 1: Τελευταία Ενημέρωση