Βλέπει... πρωτάθλημα η τρομερή Λανς!

Με χατ τρικ του Οπεντά η Λανς νίκησε και την Τουλούζ

Δεν σταματά πουθενά η τρομερή Λανς! H oμάδα του Φρανκ Χες επικράτησε με σκορ 3-0 της Τουλούζ στο «Φελίξ Μπολάρ» και βρίσκεται μόνη της στη 2η θέση της Ligue 1 μετά από 13 ματς. Παρ' ολίγον μοιραίος ο Φοφανά που έχασε πέναλτι στο 49'.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Λανς να έχει την κατοχή και να προσπαθεί να επιβάλλει από νωρίς τον δικό της ρυθμό. Στο 12' ο Φοφανά σούταρε, όμως η προσπάθεια του έφυγε μακριά από την εστία του Ντιπέ. Στο 34΄η Τουλούζ απάντησε με τον Αμπουχλάλ να βρίσκει χώρο στην περιοχή και να σουτάρει όμως το σουτ του ανακόπηκε από το τάκλιν του Ρουό και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τη Λανς σε ρόλο οδηγού. Στο 49' ο Νταβίντ Κόστα κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Φοφανά αλλά είδε τον Ντιπέ να τον σταματά στερώντας την ευκαιρία από τους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα. Ό,τι δεν κατάφερε ο Φοφανά στο 49' το έκανε πράξη στο 60' με κοντινή σκαστή κεφαλιά ο Οπεντά για το 1-0, λύνοντας τον γόρδιο δεσμό.

Ο Γάλλος στράικερ στο 87ο λεπτό έκανε το 2-0 για τη Λανς, ενώ ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις πέτυχε το πρώτο του χατ τρικ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στο -2 αλλά με αγώνα παραπάνω από την Παρί η Λανς που εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση, τη στιγμή που η Τουλούζ γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά τη 8η αγωνιστική και βρίσκεται πλέον στην 10η θέση.

ΛΙΓΚ 1: Τελευταία Ενημέρωση