Άναψε την… σπίθα ο Νεϊμάρ!

Σκούρα τα βρήκε η Παρί στην έδρα της Μονπελιέ, αλλά πήρε το διπλό

Με τον Νεϊμάρ να… λύνει τα προβλήματά της στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε με ανατροπή (3-1) από την έδρα της Μονπελιέ.

Οι Παριζιάνοι έμειναν πίσω σκορ με αυτογκόλ του Παρέδες, με τον Βραζιλιάνο να κερδίζει την αποβολή των γηπεδούχων, να σκοράρει και να είχε και την ασίστ στο γκολ του Εμπαπέ. Το άλλο τέρμα της ομάδας του Τούχελ σημείωσε ο Ικάρντι.

Προβληματική ήταν η εικόνα της Παρί στο πρώτο ημίχρονο, όπου όχι μόνο δεν μπορούσε να σκοράρει, αλλά το αυτογκόλ του Παρέδες στο 41’ την έστειλε πίσω στο σκορ, στα αποδυτήρια.

Το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, μέχρι ο Νεϊμάρ να πάρει την κατάσταση στα… χάρι του. Αρχικά, στο 72’ ο Βραζιλιάνος κέρδισε την αποβολή του Πέντρο Μέντες και με δική του εκτέλεση φάουλ, έφερε το ματς στα ίσα στο 74’.

Ωστόσο, οι Παριζιάνοι δεν σταμάτησαν και σχεδόν με τη… σέντρα της Μονπελιέ έκαναν την ολική ανατροπή με τον Εμπαπέ, στο 76’, ύστερα από ασίστ του «Νέι». Οι παίκτες του Τούχελ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Νεϊμάρ να είχε δοκάρι στο 80’ και τον Ικάρντι να κάνει στο 81’ το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.