Εθνική Γυναικών: Τα έδωσε όλα αλλά το Ισραήλ απέδρασε με το διπλό

Επόμενη υποχρέωση ο αγώνας με την Γεωργία πάλι στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου την Τρίτη 04 Ιουνίου 2019

Προσπάθησε έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών που στην πρεμιέρα του Silver League έχασε από την Εθνική Ισραήλ στο πλαίσιο του Α’ Ομίλου με 1-3 στο Αθλητικό Κέντρο του Πανεπιστημίου. Οι παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη έπαιξαν στα ίσια τις Ισραηλινές που κέρδισαν με όπλο και την εμπειρία τους.

Η Εθνική μπήκε με ενθουσιασμό στο πρώτο σετ και με πόντους των Εβ. Λεωνίδου και Ιορδάνους προηγήθηκε 02-00. Άμεση όμως ήταν η αντίδραση των Ισραηλινών που χάλασαν την υποδοχή μας και προηγήθηκαν 02-07. Τα προβλήματα στην υποδοχή συνέχισαν με αποτέλεσμα η Malik με άσο να φέρει το σκορ στο 03-11 για την ομάδα του Ισραήλ. Η Εθνική έδειξε σημάδια ανάκαμψης και βρήκε λύσεις μειώνοντας σε 07-12 και με αιχμή την Ζακχαίου 13-16. Στο σημείο εκείνο οι παίκτριες του Cuccarini ξέφυγαν αφού πήραν διαφορά έξι πόντων 16-22, για να κερδίσουν τελικά με 18-25 σε 27 λεπτά. Το Ισραήλ προηγήθηκε 0-1 σετ.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Εθνικής στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη προηγήθηκε 07-03, αλλά η ομάδα του Ισραήλ με πολύ καλή την Devash ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε 08-09 αφού η υποδοχή της Εθνικής Κύπρου αντιμετώπιζε προβλήματα. Ένα ξέσπασμα με την Εβίτα Λεωνίδου πρωταγωνίστρια έφερε το 12-10 για την Εθνική. Το Ισραήλ πίεζε, αλλά η Εθνική Κύπρου κρατούσε και μια λάθος υποδοχή των Ισραηλινών μια ωραία επίθεση της Χαραλάμπους και ένας άσος της Ιωάννου έφερε το 18-13 για την Εθνική μας. To Iσραήλ όμως βρήκε τον τρόπο με άσο της Saada Elta να μειώσει 18-17 και ακολούθως να προηγηθεί 19-23 με άσο της Devash. Δυο άστοχες επιθέσεις των Ζακχαίου και Κωνσταντίνου έδωσαν το σετ στο Ισραήλ με 19-25 σε 27 λεπτά που πλέον προηγήθηκε 0-2 σετ.

Η Εθνική Κύπρου ξεκίνησε πολύ δυνατά το τρίτο σετ και με μπλοκ της αρχηγού Άντρης Ιορδάνους και διαγώνιο χτύπημα της Άντρεας Χαραλάμπους προηγήθηκε 06-00. Η Εθνική υπερείχε και με πόντους από την Κωνσταντίνου προηγήθηκε 12-07. Το Ισραήλ όμως κατάφερε να χτυπήσει από τον κεντρικό άξονα και με άσο της Μalik μείωσε σε 13-12. Με σερί 05-00 η Εθνική ξέφυγε 18-13 – καρφί της Ιορδάνους δείχνοντας ότι έλεγχε τον αγώνα. Το Ισραήλ μείωσε 18-15 όμως οι διεθνείς της Κύπρου βρήκαν λύσεις από την Χαραλάμπους και αύξησαν εκ νέου στο +5 20-15. Ένα ξέσπασμα από τις Ισραηλινές έφερε το 20-20 με καρφί των Malik και Tamar. O αγώνας απέκτησε «άγρια ομορφιά» με τη λάθος υποδοχή των Κωνσταντίνου και Ιωάννου να φέρνει τις Ισραηλινές στο +2 με 21-23. Η Εθνική Κύπρου με πείσμα ισοφάρισε 23-23, με το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους και την Εθνική να κερδίζει με τέλειωμα της Κωνσταντίνου 27-25 μειώνοντας τον αγώνα σε 2-1 σετ σε 33 λεπτά.

Η Εθνική Κύπρου δεν άρχισε άσχημα το τέταρτο σετ, αλλά οι Ισραηλινές έδειχναν αποφασιστικές και προηγήθηκαν 02-05, αναγκάζοντας τον κόουτς Γιάννη Νικολάκη να πάρει τάϊμ – άουτ. Οι Ισραηλινές πατούσαν καλύτερα και διατηρούσαν τη διαφορά στο σκορ 11-16. Η ομάδα του Ισραήλ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Εθνικής και ξέφυγε και άλλο 12-18 σε κομβικό σημείο του αγώνα. Το Ισραήλ ήταν κυρίαρχο και με την Velikiy αύξησε σε 15-23. Η Κύπρος συνέχισε την προσπάθειά της και μείωσε 17-23, αλλά το Ισραήλ κέρδισε με 19- 25 σε 34 λεπτά και τον αγώνα με 1-3 σετ.

ΚΥΠΡΟΣ(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Εβ. Λεωνίδου, Στ. Ιωάννου, Χαραλάμπους, Ιορδάνους, , Ζακχαίου, Κωνσταντίνου – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Σταυρινίδου, Ι. Λεωνίδου, Δημητρίου, Στυλιανού – Λίμπερο: Δαϋίδ.

IΣΡΑΗΛ: (G.CUCCARINI): Velikiy Τamar, Jaloba Devash, Malik, Saada Elta – Λίμπερο: Zilberman – Αλλαγές: Benjamin – Λίμπερο: Shir On May.

Πριν τον αγώνα έκαναν την εμφάνισή τους οι νεαρές εθελόντριες. Toν αγώνα σφύριξαν οι Pindral Szymon και Χρίστος Μαϊφόσιης.

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ: ΚΥΠΡΟΣ –ΙΣΡΑΗΛ 1-3 (18-25,19-25, 27-25, 19-25)

Εθνική: Τελευταία Ενημέρωση